Stimați spectatori, dragi prieteni,
Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” din Constanța intră din data de 1 mai 2026 într-o nouă perioadă de încercări, temeri și sacrificii nemaitrăite cu asemenea intensitate până acum, dar și de speranță într-un nou lăcaș de cultură adus la standarde europene, așa cum CONSTANȚA și locuitorii săi merită.
Proiectul este inițiat și pus în aplicare de către Primăria Municipiului Constanța, căreia îi mulțumim pe această cale pentru demersurile făcute în favoarea reabilitării imperios necesare a clădirii.
Clădirea, în care SPECTACOLUL și CONCERTUL au însorit și însoțit viața constănțenilor din anul 1956 și până în prezent, va primi o haină nouă și va fi reabilitată în totalitate. Aceasta este partea minunată a poveștii pe care v-o spunem acum.
Dar toată activitatea acestei instituții se va schimba drastic din data începerii amplelor lucrări.
Chiar dacă inechitățile s-au abătut asupra noastră mereu, din anul 2004, noi le-am surmontat cu eforturi maxime, umilințe și sacrificii greu de închipuit, cu profesionalism și responsabilitate. Și era greu de crezut că s-ar putea să fie mai rău.
Da, în anul 2026 este mai rău decât vreodată.
AVEM NEVOIE DE VOI! Arta s-a născut pentru a aduce bucurie în sufletele oamenilor, pentru a ne face mai buni și pentru a ne însănătoși chiar.
VĂ AȘTEPTĂM !
Astfel, vă anunțăm că majoritatea spectacolelor noastre se vor ține începând cu luna mai la Sala de spectacol a Colegiului Național de Arte „Regina Maria”, unde generozitatea și empatia Doamnei Director Anca Iuliana Dragomir și a Domnului Director adjunct Florian Stoica ne-au impresionat, ne-au copleșit și ne ajută să putem continua misiunea instituției de a sluji prin activitatea noastră comunitatea constănțeană.
Adresa Colegiului Național de Arte „Regina Maria”, unde vom prezenta majoritatea evenimentelor noastre, este Bulevardul Alexandru Lăpușneanu nr.11., dar vă așteptăm, din când în când, și la Casa de Cultură a Sindicatelor, pe Bulevardul Alexandru Lăpușneanu nr.1.
Biletele vor putea fi achiziționate online pre http://www.ticketstore.ro
Toate evenimentele noastre vor fi promovate și pe site-ul (www.tnobconstanta.ro) și pe canalele de social media ale instituției.
În zilele de spectacol biletele se vor putea achiziționa și de la locația unde se desfășoară evenimentul, începând cu 3 ore înainte de spectacol.
Primul spectacol al lunii mai, ”Madama Butterfly”, va avea loc la Casa de Cultură a Sindicatelor, duminică, 3 mai 2026, începând cu ora 19:00. Vă așteptăm cu drag!
