Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski Constanţa

Ministerul Culturii și Identității Naționale

Contact

Adresă:Str. Mircea cel Bătrân, nr. 97, Constanța, România

+

Program

Filtru: Categorie
  • Balet
  • Concert
  • Festival
  • Musical
  • Opera
  • Opereta
  • Recital
  • Seara camerala
  • Seara lirica
  • Spectacol pentru copiii

Agenda

  1. Noi
    23
    sâm
    2019

    1. Turneu Germania – Compania de Balet
      14:00 – 15:00

      În perioada 23 noiembrie – 30 decembrie 2019, compania de balet a Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski” susține tradiționalul turneu în Germania (primul turneu a avut loc în anul 1980). În cadrul acestuia vor fi prezentate trei titluri din repertoriul actual, ”Frumoasa și Bestia”, ”Lacul Lebedelor” și ”Crăiasa Zăpezii”. Astfel, vor avea loc 31 de spectacole (4 reprezentații de ”Lacul Lebedelor”, 3 reprezentații de ”Crăiasa Zăpezii” și 24 reprezentații de ”Frumoasa și Bestia”) , ce vor fi susținute în 27 de orașe (25 orașe din Germania, 1 din Austria și 1 din Luxemburg).

      DESPRE SPECTACOLE

      Frumoasa și Bestia

       

      • Premiera TNOB „Oleg Danovski” – 10 iunie 2018
      • Muzica P.I. Ceaikovski
      • Libretul – HORAȚIU CHERECHEȘ după GABRIELLE – SUZANNE BARBOT DE VILLENEUVE
      • Regia, Coregrafia şi Light-design – HORAŢIU CHERECHEŞ
      • Scenografia – NATALIA KORNILOVA
      • Asistent coregrafie – MONICA CHERECHEŞ
      • Regia tehnică – GELU RÂPĂ
      • Asistent regie – NICOLETA ONAŞ

       

      Crăiasa Zăpezii

      • Premiera TNOB Oleg Danovski – 25 iunie 2016
      • Regia şi coregrafia HORAŢIU CHERECHEŞ
      • Scenografia NATALIA KORNILOVA
      • Libret HORAŢIU CHERECHEŞ după povestea lui H. CR. ANDERSON şi colaj muzical J.SIBELIUS, E. GRIEG
      • Asistent coregrafie MONICA CHERECHEŞ
      • Aranjament muzical HORAŢIU CHERECHEŞ
      • Regia tehnică GELU RÂPĂ
      • Premii obținuteGALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a IV-a) – Premiul pentru “Cel mai bun coregraf” – Horaţiu Cherecheş, pentru coregrafia spectacolelor “Crăiasa Zăpezii” de Jean Sibelius şi Edvard Grieg şi “Enesciana”GALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a IV-a) – Premiul pentru “Cel mai bun spectacol de balet” – “Crăiasa Zăpezii” de Jean Sibelius şi Edvard Grieg, coregrafia Horaţiu CherecheşGALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a IV-a) – Premiul pentru “Cel mai bun decor – Natalia Kornilova, pentru concepţia decorului din spectacolului “Crăiasa Zăpezii” de J. Sibelius şi Edvard Grieg

       

      Lacul Lebedelor

      • Premiera TNOB Oleg Danovski – 19 noiembrie 2011
      • Muzica P.I Ceaikovski
      • Coregrafia MIHAI BABUŞKA după L. IVANOV – M. PETIPA
      • Scenografia ADRIANA URMUZESCU
      • Asistent coregrafie MONICA CHERECHEŞ

       

      PROGRAMUL TURNEULUI

      1. Sâmbătă, 23 noiembrie – St. Ingbert – Frumoasa și Bestia
      2. Duminică, 24 noiembrie – Minden – Lacul Lebedelor
      3. Marți, 26 noiembrie – Neuburg – Lacul Lebedelor
      4. Miercuri, 27 noiembrie – Neuburg – Lacul Lebedelor
      5. Joi, 28 noiembrie- Amstetten (Austria) – Frumoasa și Bestia
      6. Vineri, 29 noiembrie – Taufkirchen – Frumoasa și Bestia
      7. Sâmbătă, 30 noiembrie – Hanau – Frumoasa și Bestia
      8. Duminică, 1 decembrie – Zweibrucken – Crăiasa Zăpezii
      9. Marți, 3 decembrie – Tubingen – Frumoasa și Bestia
      10. Miercuri, 4 decembrie – Bad Homburg – Frumoasa și Bestia
      11. Joi, 5 decembrie – Bad Homburg – Frumoasa și Bestia
      12. Vineri, 6 decembrie – Ratingen –Frumoasa și Bestia
      13. Sâmbătă, 7 decembrie – Echternach (Luxemburg) – Frumoasa și Bestia
      14. Duminică, 8 decembrie – Quakenbruck – Frumoasa și Bestia
      15. Marți, 10 decembrie – Iserlohn – Frumoasa și Bestia
      16. Miercuri, 11 decembrie – Amberg – Frumoasa și Bestia
      17. Joi, 12 decembrie – Amberg – Frumoasa și Bestia
      18. Vineri, 13 decembrie – Selb – Frumoasa și Bestia
      19. Sâmbătă, 14 decembrie – Germersheim – Crăiasa Zăpezii
      20. Duminică, 15 decembrie – Rosenheim – Frumoasa și Bestia
      21. Marți, 17 decembrie – Konigstein – Lacul Lebedelor
      22. Miercuri, 18 decembrie – Witten – Frumoasa și Bestia
      23. Joi, 19 decembrie – Lunen – Frumoasa și Bestia
      24. Vineri, 20 decembrie – Neuwied – Frumoasa și Bestia
      25. Sâmbătă, 21 decembrie – Emden – Frumoasa și Bestia
      26. Miercuri, 25 decembrie – Freudenstadt – Frumoasa și Bestia
      27. Joi, 26 decembrie – Balingen – Frumoasa și Bestia
      28. Vineri, 27 decembrie – Troisdorf – Crăiasa Zăpezii
      29. Sâmbătă, 28 decembrie – Schweinfurt – Frumoasa și Bestia
      30. Duminică, 29 decembrie – Schweinfurt – Frumoasa și Bestia
      31. Luni, 30 decembrie – Wolfsburg – Frumoasa și Bestia
  2. Dec
    15
    Dum
    2019

    1. Concert de Crăciun @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      18:30 – 20:30
      Dirijor – GHEORGHE STANCIU
      Soliști
      SMARANDA DRĂGHICI, IONELA DUMA, MIHAELA IONESCU, ELENA ROTARI, STELA SÎRBU, DANIELA VLĂDESCU, LUCIA MIHALACHE, MĂDĂLIN BĂLDĂU, DORU IFTENE, RĂZVAN SĂRARU, MARIUS EFTIMIE, BOGDAN OCHEȘEL
      Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”
      Maestru cor ADRIAN STANACHE
      Biletele se pot achiziționa atât de la agenția teatrului, cât și online la www.tnobconstanta.ro/bilete – prin intermediul platformei entertix.ro/ myticket.ro. Adițional biletele se regăsesc și în rețeaua de magazine partenere Entertix.ro: Carrefour și Cărturești.

Articole recente