Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski Constanţa

Ministerul Culturii și Identității Naționale

Contact

Adresă:Str. Mircea cel Bătrân, nr. 97, Constanța, România

+

Program

Filtru: Categorie
  • Balet
  • Concert
  • Divertisment muzical
  • Festival
  • Musical
  • Opera
  • Opereta
  • Recital
  • Seara camerala
  • Seara lirica
  • Spectacol pentru copiii

Agenda

  1. Iun
    9
    Dum
    2019

    1. TURANDOT G. Puccini @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      19:00 – 21:15

      Solişti

      ELENA ROTARI, RĂZVAN SĂRARU

      NICOLETA ARDELEAN , CONSTANTIN ACSINTE

      DORU IFTENE, MARIUS EFTIMIE, ANTON ZIDARU Bucureşti,

      FLORIN DIACONESCU Bucureşti, CRISTIAN CARAGEA

      BOGDAN OCHEŞEL

      Conducerea muzicală

      KOICHI INOUE Japonia

  2. Iun
    19
    mie
    2019

    1. TURNEU GERMANIA
      10:00 – 15:30

      PROGRAM  SPECT A COLE
      22.06 BAD HOMBURG – Spectacol FREISCHUTZ
      23.06 RUDESHEIM – CONCERT
      26.06 ESPENSCHIED – Spectacol FREISCHUTZ
      28.06 PHILLIPSBURG – Spectacol FLAUTUL FERMECAT
      29.06 LINDENFELS – Spectacol FREISCHUTZ
      30.06 OBERURSEL – Spectacol FLAUTUL FERMECAT
      03.07 BAD SCHWALBACH – Spectacol BARBIERUL DIN SEVILLA
      05.07 LIMBURG – CONCERT
      06.07 SCHLOSS MERODE – Spectacol AIDA
      10.07 LORCH – CONCERT
      11.07 RHEIN MAIN THEATER – CONCERT
      12.07 EPPSTEIN – Spectacol AIDA
      13.07 KASSEL – CONCERT

  3. Iun
    22
    sâm
    2019

    1. LACUL LEBEDELOR P. I. Ceaikovski @ Localitatea Ovidiu
      21:00 – 22:45

       

      Coregrafia: Mihai  Babuşka  după L. Ivanov, M. Petipa

      Scenografia: Adriana Urmuzescu

      Solişti

      DOUGLAS STEWART, MAYU TAKAHASHI

      BOGDAN BÎRSĂNESCU, RYAN BROWN

      MIZUKI KUBOTA, YURIA SOETA

      CĂTĂLINA ILIESCU, SAYAKA TANNO

      ANDRADA ION

  4. Iun
    23
    Dum
    2019

    1. DON QUIJOTE L. Minkus @ Piata Ovidiu
      21:00 – 22:45

       

      Coregrafia: Mihai  Babuşka  după M. Petipa

      Scenografia: Adriana Urmuzescu

      Solişti 

      DOUGLAS STEWART, MIZUKI KUBOTA

      SAYAKA TANNO, BOGDAN BÎRSĂNESCU

      MAYU TAKAHASHI, ŞTEFAN RĂUŢ, KEITO SHIMOMURA

       GELU RÂPĂ, MIHAI PÂSLARU, MAYURA TAKASE

       

  5. Aug
    22
    joi
    2019

    1. International Black Sea Summer Festival
      10:00 – 22:00

      International Black Sea Summer Festival are loc la Constanța în perioada 22 – 25 August 2019. Festivalul va găzdui trei evenimente: o Expoziție de pictură, o Expoziție de fotografie și Concursul Internațional al Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski” – Gala Premiilor Finaliștilor.

      Publicul va putea vizita Expoziția de pictură – GIYOUNG PARK SOLO EXHIBITION – și Expoziția de fotografie – E-RANG, YOUNGJA LIM PHOTOGRAPHY EXHIBITION – în perioada 22 – 25 August 2019 în intervalul orar 10 – 18 la Muzeul Național de Artă Constanța (Bulevardul Tomis nr. 82-84).

      CONCURSUL INTERNAȚIONAL AL TEATRULUI NAȚIONAL DE OPERĂ ȘI BALET ”OLEG DANOVSKI” – GALA PREMIILOR FINALIȘTILOR va avea loc Duminică, 25 August 2019, începând cu ora 19 la Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”. Pentru evenimentul de Duminică, 25 August 2019, ora 19, biletele pot fi achiziționate online pe www.tnobconstanta.ro/bilete sau la Agenția de bilete a Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski” (Agenția va fi deschisă Joi, 22 August; Vineri, 23 August în intervalul orar 12 – 17 și Duminică, 25 August începând cu ora 18).

      PROGRAMUL CONCURSULUI INTERNAȚIONAL AL TEATRULUI NAȚIONAL DE OPERĂ ȘI BALET ”OLEG DANOVSKI” – GALA PREMIILOR FINALIȘTILOR

      • F. Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia Nr. 4 în La Major “Italiana” P. a IV-a – Saltarello Presto – Dirijor : In-Hwan Yang
      • D. Cimarosa – Concertul pentru 2 flaute și orchestră în Sol Major P. I Allegro – Solist : Ji-Hui Cha, Su-Ji Kim
      • V. Monti – “Csardas” pentru vioară și orchestră – Solist : Soo-Ah Lee
      • F. Danzi – Simfonia Concertantă pentru flaut, clarinet și orchestră, Op.41 P. I Allegro moderato – Solist : So-Young Park & Hyun-Jin Yun
      • A. Vivaldi – Concertul pentru 2 flaute și orchestră în La Major RV519 – Solist : Su-Bin Jeong, Ji-Hyeon Park
      • A. Vivaldi – Concertul pentru fagot și orchestră în la minor RV 497 P. I Allegro molto – Solist : Oh-Young Kwon
      • A. Vivaldi – Concertul pentru 2 viori și orchestră în la minor RV522 P. a II-a – Largo, P. a III-a Allegro molto – Solist : Jeong-Ha Kim, Hye-Jung Yun
      • D. Cimarosa – Concertul pentru 2 flaute și orchestră în Sol Major P. a II-a Largo, P. a III-a Allegretto, ma non troppo – Solist : Hyun-Sook Kim, Soung-Ho Lee
      • A. Vivaldi – Concertul pentru 2 violoncele și orchestră în sol minor RV531 P. I Allegro, P. a II-a Largo; P a III-a Allegro – Solist : Kyung-Mi Anna Lee, Hye-In Jung
      • J.S. Bach – Concertul Brandenburgic Nr. 5 în Re Major, BWV 1050 P. I Allegro – Solist : Yoon-Jung Park, Jeong-Eun Sim, Jeong-Geun Kim
      • A.L. Webber / “Think of me” din Musicalul “Fantoma la Operă” ; A.L. Webber / “Memory” din Musicalul ‘Cats’ – Soprană : Soo-Yun Park
      • Kwang-Soon Kim / “Ariul” pentru Orchestră P. I Creația
  6. Sep
    13
    vin
    2019

    1. CONCERT SIMFONIC @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Dirijor
      SHUNICHIRO MARUYAMA

      În program
      Rossini – Uvertura la opera „Bărbierul din Sevilla”
      Verdi – Uvertura la opera „Forța destinului”
      Wagner – Uvertura la opera „Olandezul zburător”
      J. Strrauss – Uvertura la opereta „Liliacul”
      Ceaikovski – Uverura Fantezie „Romeo și Julieta”

      Orchestra Teatrului Național de Operă și Balet ‘Oleg Danovski”

  7. Sep
    15
    Dum
    2019

    1. MY FAIR LADY Autori Lerner și Loewe @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 22:00

      Piesa și Libret
      ALAN JAY LERNER
      Muzica
      FREDERICK LOEWE

      Adaptare după Piesa lui George Bernard Shaw și filmul lui
      Gabriel Pascal ”PYGMALION”. Regizorul producției originale, Moss Hart.

      Regia artistică, light design, scenariu – ALICE BARB
      Scenografia – ADRIANA GRAND

      Soliști
      LUCIA MIHALACHE, STEFAN POPOV București
      LICĂ GHERGHILESCU, CONSTANTIN ACSINTE
      CRISTINA OPREAN, GABRIELA DOBRE
      DORU IFTENE, ANCA BĂNICĂ, LAURENȚIU SEVERIN
      CONSTANTIN BOTEZATU, DAIANA GAVRILESCU
      ADRIAN BĂDILĂ, OCTAVIAN MINEA,
      BOGDAN OCHEȘEL, SILVIA SIMIONESCU
      MARIAN IRIMIA, ROBERT SAFTA, RALUCA DARABAN
      ANIȘOARA BOTEZATU, BOGDAN BÎRSĂNESCU
      LUMINIȚA CRISTEA, IULIAN BRATU
      GEORGIANA MEDELEANU, ȘTEFAN LEPADATU

      Conducerea muzicală – GHEORGHE STANCIU
      Coregrafie – MIHAI MÎNDRUȚIU
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      MY FAIR LADY,
      autori Lerner și Loewe
      este prezentat într-un aranjament special cu Concord Theatricals în numele Tams-Witmark LLC. Pentru mai multe informații vizitați www.tamswitmark.co.uk

  8. Sep
    20
    vin
    2019

    1. Medalion DINOS CONSTANTINIDES @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Dirijor
      JONATHAN GRIFFITH

      Soliști
      IRIS DERKE, ESTHER WAITE, GABRIELA WERRIES
      JOHANNA COX PENNINGTON, LUIS CASAL
      ISAAC CASAL, ATHANASIOS ZERVAS, NILOUFAR IRAVANI

      În program
      Concert pt. flaut, harpă și orchestră
      Threnos of Creon pt. corn englez și orchestră de coarde
      Muzică pt. orchestră de coarde
      Homage – Concert popular pt. flaut și orchestră
      Concert pt. vioară, violoncel și orchestră
      Phoenix
      Storytelling pt. flaut și orchestră de coarde
      Transformations pt. oboi și orchestră

      Orchestra Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”

  9. Sep
    28
    sâm
    2019

    1. SYMPHONY FOR LIFE @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 21:00

      Acest eveniment face parte din Turneul Național 2 GENTS ”Symphony for Life”

      Proiectul „Symphony for Life” își propune creșterea gradului de conștientizare cu privire la importanța educației muzicale în viața comunității prin organizarea de concerte-spectacol, un concept nou și atractiv ce combină elemente ale muzicii moderne (stilul pop) cu frumusețea muzicii clasice, ce creează o ambianță muzicală accesibilă, într-un format care să reprezinte o alternativă la muzica comercială difuzată la radio, TV sau în mediul online.

      Organizator – Asociația Happy Faces
      Proiect finanțat de Ministerul Culturii și Identității Naționale

      2 GENTS
      este un proiect muzical premium, fondat de doi cunoscuți artiști români: CIPRIAN ROGOJAN [instrumente de precuție; membru fondator al trupei SISTEM] și DORU TODORUȚ [voce; membru fondator al trupei DEEPCENTRAL]. Pe lângă membrii fondatori, acest proiect va aduce pe scenă și alți invitați, soliști sau instrumentiști de înaltă ținută.

      EDUARD DABROWSKI – Dirijor
      Invitată IRINA BAIANȚ – Soprană

      Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Prețuri bilete: 8 lei pentru copii, elevi și studenți, pe baza carnetului de elev/ student vizat la zi; 15 lei pentru pensionari, pe baza talonului de pensie; 20 lei, 30 lei, 40 lei, 50 lei, în funcţie de locul ocupat în salǎ, conform diagramei sǎlii. Mai multe informații despre bilete pe www.tnobconstanta.ro/bilete

  10. Sep
    30
    lun
    2019

    1. ROMEO ȘI JULIETA S. Prokofiev @ Călărași
      19:00 – 21:00

      Acest spectacol are loc la Călărași

      Spectacol premiat la GALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a III-a – 2015) – Premiul pentru ”Cel mai bun spectacol de balet clasic”

      Coregrafia HORAŢIU CHERECHEŞ
      Scenografia NATALIA KORNILOVA
      Asistent coregrafie MONICA CHERECHEȘ

      Soliști
      BOGDAN BÎRSĂNESCU, CĂTĂLINA ILIESCU, DAIA KASHIWABA, KEITA KAMIJO, CECILIA URSUL, RYAN BROWN

  11. Oct
    3
    joi
    2019

    1. MAGIC SWING @ Călărași
      19:00 – 20:15

      Concepție spectacol GABRIELA DOBRE
      Coregrafia IULIAN GHENCEA
      Asistent coregrafie PETRONELA IORDACHE
      Light design ȘTEFAN STERIAN
      Sunet BOGDAN COSTEA
      Regia tehnică ADRIAN RENEA

      Soliști
      DANIELA VLĂDESCU, RALUCA DARABAN, SILVIA SIMIONESCU, MARIA CERNAT, GABRIELA DOBRE, CRISTIAN PARMAC, IULIAN BRATU, ADRIAN PÎRLEA, OCTAVIAN MINEA, BOGDAN OCHEȘEL
      Balet MEGUMI HIGUCHI, MARIUS MARIN, IGUACEL SANCHEZ, KEITA KAMIJO, IRENE TOMASSETTI, DAIA KASHIWABA
      Dansatori IULIAN GHENCEA, ANDRA MACLINSCHI, CRĂCIUN GIULIA, ANDREEA PIEPTEA, CRISTIAN PANDURU, GABRIEL SĂLCESCU

  12. Oct
    5
    sâm
    2019

    1. BOEMA G. Puccini @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 21:30

      Regia artistică – OGNIAN DRAGANOV
      Scenografia – BORIS STOINOV

      Soliști
      NICOLETA ARDELEAN, RĂZVAN SĂRARU, DANIEL POP București, MARIUS EFTIMIE, CONSTANTIN ACSINTE, STELA SÎRBU, LAURENȚIU SEVERIN, ANDREI BĂICAN, CRISTIAN PARMAC, IULIAN BRATU

      Dirijor – ALEKSANDR POLIYKOV
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

  13. Oct
    6
    Dum
    2019

    1. CARMEN G. Bizet @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 22:00

      Regia artistică – RĂSVANA CERNAT
      Scenografia – EUGENIA TĂRĂŞESCU JIANU

      Soliști
      LUCIA MIHALACHE, DORU IFTENE, MARIUS EFTIMIE, LAURA EFTIMIE, IULIAN BRATU, MĂDĂLIN BĂLDĂU, MIHAELA IONESCU, STELA SÎRBU, LAURENȚIU SEVERIN, CRISTIAN CARAGEA

      Conducerea muzicală – ALEKSANDR POLIYKOV
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

  14. Oct
    13
    Dum
    2019

    1. LILIACUL J. Strauss @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 22:00

      Regia artistică – OGNIAN DRAGANOV
      Scenografia – CĂTĂLIN I. ARBORE

      Soliști
      DORU IFTENE, NICOLETA ARDELEAN, LAURA EFTIMIE, STEFAN POPOV București, LUCIA MIHALACHE, MĂDĂLIN BĂLDĂU , IULIAN BRATU, ADRIAN PÎRLEA, CONSTANTIN ACSINTE, GABRIELA DOBRE, ROBERT SAFTA

      Conducerea muzicală – ADRIAN STANACHE

  15. Oct
    19
    sâm
    2019

    1. DON GIOVANNI W.A. Mozart @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 22:00

      Regia artistică – BEATRICE RANCEA
      Scenografia – CONSTANTIN CIUBOTARIU
      Costume – DOINA LEVINTZA

      Soliști
      MARIUS EFTIMIE, AKIKO HAYAKAWA Japonia, ELENA ROTARI, OREST PÎSLARIU București, DORU IFTENE, SMARANDA DRĂGHICI debut, BOGDAN OCHEȘEL, CONSTANTIN ACSINTE

      Dirijor – ROBERTO BUFFO Argentina
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

  16. Oct
    20
    Dum
    2019

    1. MADAMA BUTTERFLY G. Puccini @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 21:30

      Regia artistică – OGNIAN DRAGANOV
      Scenografia – GRIGORE GORDUZ
      Costume – TVETANKA STOINOVA

      Soliști
      AKIKO HAYAKAWA Japonia, LUCIA MIHALACHE, RĂZVAN SĂRARU, MARIUS EFTIMIE, ANTON ZIDARU București, IONELA DUMA, CRISTIAN CARAGEA, LAURENȚIU SEVERIN, CONSTANTIN ACSINTE, ANDREI BĂICAN

      Dirijor – KOICHI INOUE Japonia
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

  17. Oct
    22
    mar
    2019

    1. Premieră SOLDĂȚELUL DE PLUMB @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      11:00 – 12:30

      Muzica și libretul (dupã o piesã de Sacha Lychy) – DUMITRU CAPOIANU
      Versuri de VASILE CHIRIȚÃ
      Regia artisticã – ȘTEFAN MUNTEANU dupã un spectacol de MIHAI VASILE TIMOFTE
      Conducerea muzicală – GHEORGHE STANCIU
      Scenografia – ȘERBAN JIANU
      Coregrafie – RODICA RAICU URETU

      Soliști
      AURELIAN GHIȚOI, GEORGIANA MEDELEANU, DAIANA GAVRILESCU, BOGDAN OCHEȘEL, MIRCEA GĂVAN, OCTAVIAN MINEA, CRISTIAN PARMAC, ADRIAN PÎRLEA, IULIAN BRATU, ADRIAN BĂDILĂ

  18. Oct
    26
    sâm
    2019

    1. LACUL LEBEDELOR P.I. Ceaikovski @ Brașov
      18:30 – 20:30

      Coregrafia – MIHAI BABUŞKA după L. IVANOV – M. PETIPA
      Scenografia – ADRIANA URMUZESCU
      Asistent coregrafie – MONICA CHERECHEŞ

      Soliști
      DOUGLAS STEWART, MAYU TAKAHASHI, BOGDAN BÎRSĂNESCU, RYAN BROWN, MIZUKI KUBOTA, YURIA SOETA, CĂTĂLINA ILIESCU, ANDRADA ION, CECILIA URSUL

  19. Oct
    27
    Dum
    2019

    1. FESTIVALUL INTERNAȚIONAL AL MUZICII ȘI DANSULUI EDIȚIA A 45-A @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      18:30 – 21:30

      Pentru informații complete legate de Festivalul Internațional al Muzicii și Dansului – ediția a 45-a, vă invităm să vizitați website-ul dedicat www.tnobconstanta.ro/festival

      Informații bilete și pachete – www.tnobconstanta.ro/festival/bilete

      Duminică, 27 octombrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      Concertul de deschidere al Festivalului Internațional al Muzicii și Dansului
      CARMINA BURANA – C. Orff

      ——————————–
      Dirijor – RADU CIOREI
      Soliști – DANIEL POP București, LAURA EFTIMIE, DORU IFTENE
      Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE
      Corul Colegiului Național de Arte „Regina Maria”
      Dirijor – INGA POSTOLACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Carmina Burana.

      Sâmbătă, 2 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      FORȚA DESTINULUI G. Verdi

      ——————————–
      Regia artistică, light design, scenariu – ALICE BARB
      Scenografia – MARIA MIU
      Soliști
      AKIKO HAYAKAWA Japonia, RĂZVAN SĂRARU, CĂTĂLIN ȚOROPOC București, OREST PÎSLARIU București, LUCIA MIHALACHE, CONSTANTIN ACSINTE, MARIUS EFTIMIE, GABRIELA DOBRE, LAURENȚIU SEVERIN, IULIAN BRATU
      Conducerea muzicală – KOICHI INOUE Japonia
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Forța Destinului.

      Duminică, 3 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      FRUMOASA ȘI BESTIA  P.I. Ceaikovski

      ——————————–
      Libretul: HORAȚIU CHERECHEȘ după GABRIELLE – SUZANNE BARBOT DE VILLENEUVE
      Regia, Coregrafia, Light Design – HORAȚIU CHERECHEȘ
      Scenografia – NATALIA KORNILOVA
      Asistent coregrafie – MONICA CHERECHEȘ
      Soliști
      MIZUKI KUBOTA debut, RYAN BROWN debut, STEWARD DOUGLAS debut, DAIA KASHIWABA debut, BOGDAN BÎRSĂNESCU debut, KEITO SHIMOMURA, YURIA SOETA debut, MAYU TAKAHASHI, MAYURA TAKASE, IGUACEL SANCHEZ

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Frumoasa și Bestia.

      Miercuri, 6 noiembrie, ora 17 – Muzeul de Artă
      BIJUTERII MUZICALE DIN CREAȚIA ROMÂNEASCĂ
      În colaborare cu Universitatea „Ovidius” – Facultatea de Arte

      ——————————–
      Soliști – ANDREEA BRATU, CARMEN ANGHELOIU, MIRELA VOICU, ADRIAN ROȘU, ILIANA VELESCU
      În program lucrări din creația compozitorilor – D. Bălan, D. Gheciu, D. Rotaru, D. Cojocaru, T. Ciortea, P. Constantinescu, M. Jora, C.M. Cârneci, S. Drăgoi
      Prezintă – MARIANA FRĂȚILĂ

      Intrarea liberă.

      Vineri, 8 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      CONCERT SIMFONIC
      ——————————–
      Dirijor – ANTOINE MARGUIER Elveția
      Solist  – ALESSANDRO TAVERNA Italia

      H. Berlioz – Uvertura „Carnavalul roman”
      A. Shor – „Travel Notebook” pentru pian și orchestră
      A. Dvorak – Simfonia nr.8 în Sol major, op.88

      Orchestra Teatrului Național de Operă și Balet  „Oleg Danovski”

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Concert Simfonic.

      Sâmbătă, 9 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      A WHOLE NEW WORLD
      ——————————–
      Soliști – AIDA PASCU București, SMARANDA DRĂGHICI, DANIELA VLĂDESCU, DORU IFTENE, RĂZVAN SĂRARU
      Conducerea muzicală – LUCIAN VLĂDESCU
      Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la A Whole New World.

      Duminică, 10 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      CRĂIASA ZĂPEZII – E. Grieg/J. Sibelius
      ——————————–
      Regia şi coregrafia: HORAŢIU CHERECHEŞ
      Scenografia: NATALIA KORNILOVA
      Libret: HORAŢIU CHERECHEŞ după povestea lui H. CR. ANDERSON şi colaj muzical J.SIBELIUS, E. GRIEG
      Asistent coregrafie: MONICA CHERECHEŞ
      Soliști
      MAYU TAKAHASHI, IRINA MIHAIU, ADRIAN MIHAIU, STEWARD DOUGLAS, MAYURA TAKASE, DAIA KASHIWABA, KEITO SHIIMOMURA, RYAN ROWN, CĂTĂLINA ILIESCU, BOGDAN BÎRSĂNESCU, MIZUKI KUBOTA, YURIA SOETA

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Crăiasa Zăpezii.

      Sâmbătă, 16 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      BAL MASCAT G. Verdi
      ——————————–
      Regia – CARMEN DOBRESCU
      Scenografia – HORIA POPESCU
      Coregrafia – FĂNICĂ LUPU-LIEȘTI, RODICA RAICU-URETU
      Soliști
      MADELEINE PASCU București, VASILE CHIȘIU București, RĂZVAN SĂRARU, GEORGETA GRIGORE București, SMARANDA DRĂGHICI, LAURENȚIU SEVERIN, CONSTANTIN ACSINTE, CRISTIAN CARAGEA, ANDREI BĂICAN
      Conducerea muzicală – JAN van MAANEN Olanda
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Bal Mascat.

      Duminică, 17 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      Premieră – VOIEVODUL ȚIGANILOR – J. Strauss
      ——————————–
      Regia artistică, Libret, Text proză, Scenografie, Light design – LUCIA CICOARĂ-DRĂGAN
      Soliști
      DORU IFTENE, LAURA EFTIMIE, LUCIA MIHALACHE, SMARANDA DRĂGHICI, DAIANA GAVRILESCU, CONSTANTIN ACSINTE, MĂDĂLIN BĂLDĂU, MARIUS EFTIMIE, BOGDAN OCHEȘEL, OCTAVIAN MINEA, CRISTIAN CARAGEA, CRISTIAN PARMAC, ȘTEFAN ACSINTE, MARIAN IRIMIA, IULIAN BRATU, MATIAS EFTIMIE, DAVID POPESCU
      Conducerea muzicală – GHEORGHE STANCIU
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Voievodul Țiganilor.

      Miercuri, 20 noiembrie, ora 18.30 – Foyer Teatru
      INTERMERIDIAN RECITAL DE MUZICĂ ROMÂNEASCĂ
      ——————————–
      Soliști
      DIANA JIPA vioară, ȘTEFAN DONIGA pian

      În program
      F. Donceanu – Sonata nr.1 pentru vioară și pian
      C.P. Basacopol – Sonata pentru vioară și pian
      W. Klepper – Sonatina pentru vioară și pian
      R. Georgescu – Interludiu și Toccata din Suita nr.2
      R. Vlad – „Prințesa X” pentru vioară solo
      U. Vlad – „Sonorități și nu-mă-uita’ pentru vioară și pian
      V.R. Baciu – Scherzo pentru vioară și pian

      Bilete doar la Agenția Teatrului.

      Vineri, 22 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      COMORI ALE ROMANȚEI
      ——————————–
      Soliști
      ALINA MAVRODIN VASILIU, DANIELA VLĂDESCU, CRISTINA MUNTEANU, IULIAN BRATU, MĂDĂLIN BĂLDĂU, MIHAELA IONESCU, GABRIELA DOBRE, BOGDAN OCHEȘEL
      La pian LUCIAN VLĂDESCU

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Comori ale romanței.

      Sâmbătă, 23 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      RIGOLETTO G. Verdi
      ——————————–
      Regia artistică – EMIL STRUGARU
      Scenografia – GRIGORE GORDUZ
      Coregrafia – FĂNICĂ LUPU-LIEȘTI
      Soliști
      IONUȚ PASCU București, MARIE JOSÉE MATAR Liban, DORU IFTENE, CONSTANTIN ACSINTE, LUCIA MIHALACHE, GABRIELA DOBRE, LAURENȚIU SEVERIN, BOGDAN OCHEȘEL, ANDREI BĂICAN, IULIAN BRATU, IONELA DUMA, SILVIA SIMIONESCU, OCTAVIAN MINEA
      Conducerea muzicală – GHEORGHE STANCIU
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Rigoletto.

      Duminică, 24 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      BĂRBIERUL DIN SEVILLA – G. Rossini
      ——————————–
      Regia artistică – ȘTEFAN MUNTEANU
      Scenografia – EUGENIA TĂRĂȘESCU JIANU
      Soliști
      ȘTEFAN IGNAT București, SMARANDA DRĂGHICI, MIHAI IRIMIA Brașov, MIHNEA LAMATIC București, CONSTANTIN ACSINTE, GABRIELA DOBRE, BOGDAN OCHEȘEL
      Conducerea muzicală – GHEORGHE STANCIU
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Bărbierul din Sevilla.

  20. Oct
    31
    joi
    2019

    1. GALA LAUREAȚILOR Concursului Internațional al Tinerilor Pianiști – Constanța @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      18:30 – 20:00

      Dirijor
      RADU CIOREI

      Soliști
      IRISA MARIA GEORGIANA FILIP
      ALEXANDRU ȘTEFAN PLĂCINTĂ
      MARIA IZABELA VOROPCIUC

      În program

      • Haydn – Concertul Pentru pian și orchestră în Re major
      • Chopin – Concertul nr.2 pentru pian și orchestră în fa minor, op.21
      • Schumann – concertul pentru pian și orchestră în la minor

Articole recente