Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski Constanţa

Ministerul Culturii și Identității Naționale

Contact

Adresă:Str. Mircea cel Bătrân, nr. 97, Constanța, România

+

Program

Filtru: Categorie
  • Balet
  • Concert
  • Festival
  • Musical
  • Opera
  • Opereta
  • Recital
  • Seara camerala
  • Seara lirica
  • Spectacol pentru copiii

Agenda

  1. Sep
    23
    Dum
    2018

    1. DON QUIJOTE L. Minkus @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski
      19:00 – 21:00

      Coregrafia

      Mihai Babuska,  după M. Petipa

      Scenografia

      Adriana Urmuzescu

      Solişti

      ADRIAN MIHAIU, MIZUKI KUBOTA debut

      BOGDAN BÎRSANESCU, SAYAKA TANNO

       MAYURA TAKASE debut

      MAYU TAKAHASHI, YURIA SOETA

       ŞTEFAN RĂUŢ, KEITO SHIMOMURA

       MIHAI PÎSLARU, GELU RÂPĂ

       

      Află mai multe despre spectacol  >>>

  2. Sep
    28
    vin
    2018

    1. CONCERT Medalion Dinos Constantinides @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      19:00 – 20:00

      Dirijor

      CHRISTOS KTISTAKIS   Grecia

      Solist

      FROSO KTISTAKI   Grecia

      Preludiu pentru orchestra de coarde, LRC 163a

      Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră de cameră, LRC 261

      Reflectii IX pentru pian solo, LRC 276

      Larissa forever pentru pian şi orchestră de cameră, LRC 279

      Simfonia nr.7 pentru orchestră, LRC 274

  3. Sep
    29
    sâm
    2018

    1. O SOLE MIO Divertisment muzical @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      19:00 – 21:00

      Solişti:

      LUCIA MIHALACHE,  STELA SÎRBU

      SILVIA SIMIONESCU,  RALUCA DARABAN

      GABRIELA DOBRE, IONELA DUMA, RĂZVAN SĂRARU

      DORU IFTENE, BOGDAN OCHEŞEL

      CONSTANTIN ACSINTE, LAURENŢIU SEVERIN

       

  4. Oct
    3
    mie
    2018

    1. FRUMOASA ŞI BESTIA P.I. Ceaikovski @ Călăraşi
      18:00 – 20:00

      Regia şi Coregrafia 

      HORAŢIU CHERECHEŞ

      Scenografia 

      NATALIA KORNILOVA

      Asistent coregrafie

        MONICA CHERECHEŞ

      Solişti

      IRINA GANEA MIHAIU, ADRIAN MIHAIU

      BOGDAN BÎRSĂNESCU, STEWARD DOUGLAS CALLUM

      MIZUKI KUBOTA, RYAN BROWN

      MAYU TAKAHASHI, YURIA SOETA

      IGUACEL SANCHEZ, RENATA SOARES

      KEITO SHIMOMURA, DAIA KASHIWABA

      MIHAI PÂSLARU

  5. Oct
    5
    vin
    2018

    1. Centenarul Marii Uniri CONCERT DE MUZICĂ ROMÂNEASCĂ @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      19:00 – 20:30

      Dirijor

      TIBERIU OPREA

      Solişti 

      DANIELA VLĂDESCU, LAURA EFTIMIE, ELENA ROTARI

      LUCIA MIHALACHE,  IONELA DUMA

      MIHAELA IONESCU, RĂZVAN SĂRARU, DORU IFTENE

      MARIUS EFTIMIE, MĂDĂLIN BĂLDĂU, BOGDAN OCHEŞEL

      Orchestra şi Corul Teatrului National de Opera şi Balet

      „Oleg Danovski”

      Maestru cor 

      ADRIAN STANACHE

  6. Oct
    7
    Dum
    2018

    1. TURANDOT G. Puccini @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski
      19:00 – 21:30

      Regia artistică

      ALICE BARB

      Scenografia

      ADRIANA GRAND

      Solişti

      ELENA ROTARI, RĂZVAN SĂRARU

      LAURA EFTIMIE, CONSTANTIN ACSINTE

      DORU IFTENE, MARIUS EFTIMIE, ANTON ZIDARU Bucureşti,

      FLORIN DIACONESCU Bucureşti, CRISTIAN CARAGEA debut

      BOGDAN OCHEŞEL

       Dirijor

       MICHAEL WITTENBURG  S.U.A.

      Află mai multe despre spectacol >>>

  7. Oct
    10
    mie
    2018

    1. SEARA LIRICĂ @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski
      19:00 – 20:00

      Solişti

      MIHAELA IONESCU soprană

      IULIAN BRATU  bariton

      NATALIA GRIBINIC  pian

  8. Oct
    12
    vin
    2018

    1. REQUIEM G. Verdi @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski
      19:00 – 20:30

      Solişti 

      ELENA ROTARI, GEORGETA GRIGORE Bucureşti

      RĂZVAN SĂRARU, CĂTĂLIN ŢOROPOC Bucureşti

      Dirijor

       JOHN CUK   S.U.A.

      Orchestra şi Corul Teatrului Naţional de Operă şi Balet

      „Oleg Danovski”

      Maestru cor 

      ADRIAN STANACHE

  9. Oct
    14
    Dum
    2018

    1. O NOAPTE LA VENEŢIA J. Strauss @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski
      19:00 – 21:30

      Regia artistică

       MARIO NIKOLOV

      Scenografia

        ADRIANA URMUZESCU

      Solişti

      LAURA EFTIMIE, SMARANDA DRĂGHICI

      SILVIA SIMIONESCU, RĂZVAN SĂRARU

      DORU IFTENE, STEFAN POPOV Bucureşti, ADRIAN BĂDILĂ

      CONSTANTIN ACSINTE, LAURENŢIU SEVERIN

      BOGDAN OCHEŞEL, ROBERT SAFTA, IULIAN BRATU

      Dirijor

      GHEORGHE STANCIU

      Află mai multe despre spectacol >>>

  10. Oct
    17
    mie
    2018

    1. SEARĂ LIRICĂ @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski
      19:00 – 20:00

      Solisti

      ADRIAN CLINCIU, SILVIA SIMIONESCU

      STELA SÎRBU, AURELIAN GHIŢOI

      PETRU BULGARU

      La pian

      ANDRADA ŞTEFAN

  11. Oct
    21
    Dum
    2018

    1. MAGIC SWING Divertisment vocal-coregrafic @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      19:00 – 20:30

       

      Concepţie spectacol  GABRIELA DOBRE

      Coregrafia  IULIAN GHENCEA

      Asistent coregrafie  PETRONELA IORDACHE

      Light design  STEFAN STERIAN

      Regia tehnică  ADRIAN RENEA

      Solişti 

      DANIELA VLĂDESCU, RALUCA DARABAN

      VERONICA RĂCEALA, MARIA CERNAT

      GABRIELA DOBRE, CRISTIAN PARMAC

      ADRIAN PÎRLEA, IULIAN BRATU

      OCTAVIAN MINEA, BOGDAN OCHEŞEL

      Balet

      PETRONELA IORDACHE, RENATA SOARES

      IGUACEL SANCHEZ, MARIAN BASARABEANU

      SORIN GÂLCĂ

      Dansatori
      HORIA GABRIEL IORDACHE, ANDREEA DANIELA PIEPTEA

      CRISTIAN ALEXANDRU PANDURU, MĂLINA GABRIELA PRIAN

  12. Oct
    26
    vin
    2018

    1. Festivalul Internațional al Muzicii și Dansului Ed. XLIV @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      18:30 – 21:45

      Pentru mai multe detalii, accesati www.tnobconstanta.ro/festival

  13. Oct
    27
    sâm
    2018

    1. FRUMOASA ŞI BESTIA P.I. Ceaikovski @ Opera Braşov
      18:30 – 20:30

      Regia şi Coregrafia 

      HORAŢIU CHERECHEŞ

      Scenografia 

      NATALIA KORNILOVA

      Asistent coregrafie

        MONICA CHERECHEŞ

      Solişti

      IRINA GANEA MIHAIU, ADRIAN MIHAIU

      BOGDAN BÎRSĂNESCU, STEWARD DOUGLAS CALLUM

      MIZUKI KUBOTA, RYAN BROWN

      MAYU TAKAHASHI, YURIA SOETA

      IGUACEL SANCHEZ, RENATA SOARES

      KEITO SHIMOMURA, DAIA KASHIWABA

      MIHAI PÂSLARU

      Află mai multe despre spectacol >>>

  14. Noi
    28
    mie
    2018

    1. SEARĂ CAMERALĂ @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      18:30 – 19:30

      Solişti 

      MITICĂ FERARU  vioară

      ANDRADA ŞTEFAN  pian

    2. LACUL LEBEDELOR – P.I.Ceaikovski @ Buzau
      19:00 – 21:30

      Coregrafia 

      MIHAI BABUSKA

       după L. IVANOV, M. PETIPA

      Scenografia

        ADRIANA URMUZESCU

      Solişti:

      MAYU TAKAHASHI

      STEWARD DOUGLAS CALLUM

      BOGDAN BÎRSĂNESCU

      ADRIAN MIHAIU

      DAIA KASHIWABA

      KEITA KAMIJO

      YURIA SOETA

      MIZUKI KUBOTA

      Află mai multe despre spectacol >>>

  15. Dec
    1
    sâm
    2018

    1. CONCERTUL PRIETENIEI ROMÂNO-TURCE @ Opera de Stat Izmir
      20:00 – 21:00

      Celebrarea a 140 de ani de relații diplomaticedintre România și Turcia,

      a Centenarului României, a aniversării a 95 de ani de la înființarea Republicii Turcia

      și înfrățirea orașelor Constața și Izmir.

  16. Dec
    4
    mar
    2018

    1. SEARA LIRICĂ @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet "Oleg Danovski"
      18:30 – 19:30

      Solişti 

      LUCIA MIHALACHE

      ANDRADA ŞTEFAN

       

  17. Dec
    7
    vin
    2018

    1. TURNEU GERMANIA Compania de Balet @ Germania
      09:30 – 16:00

      Compania de Balet a  Teatrului Naţional de Operă şi Balet « Oleg Danovski », va pleca vineri, 07 decembrie 2018, în tradiţionalul turneu de iarnă din Germania organizat în perioada 07.12 – 19.12.2018. Turneul se organizează de mai bine de 37 de ani, iar anul acesta cuprinde trei  titluri: „Romeo şi Julieta” şi „Crăiasa Zăpezii” ambele avându-l coregraf pe Horaţiu Cherecheş, şi „Lacul Lebedelor”, în coregrafia lui Mihai Babuska.

      Programul primelor spectacole este după cum urmează:

      Sâmbătă, 08.12.2018, ora 19:30 – CRĂIASA ZĂPEZII
      BAD AROLSEN, Fürstliche Reitbahn

      Duminică, 09.12.2018, ora 17:00 – LACUL LEBEDELOR
      D-19322 WITTENBERGE, Kultur- und Festspielhaus

      Marţi, 11.12.2018, ora 20:00 – ROMEO ŞI JULIETA

      D-67434 NEUSTADT/WEINSTRASSE, Saalbau

      Miercuri, 12.12.2018, ora 19:30 –  ROMEO ŞI JULIETA

      D-92224 AMBERG, Stadttheater

  18. Dec
    12
    mie
    2018

    1. SEARĂ CAMERALĂ Cvartetul „Resonance” @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      18:30 – 19:30

      Solişti 

      CARMEN SIMION  violina I

      RODICA NURLA  violina a II-a

      ADELINE PENESCU  violă

      CARMEN TEGZEŞIU  violoncel

  19. Dec
    13
    joi
    2018

    1. CONCERT DE CRĂCIUN @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet "Oleg Danovski"
      18:30 – 20:00

      Dirijor

      GHEORGHE STANCIU

      Solişti

      ELENA ROTARI, STELA SÎRBU, LAURA EFTIMIE

      SMARANDA DRĂGHICI, MIHAELA IONESCU, IONELA DUMA

      LUCIA MIHALACHE, RĂZVAN SĂRARU, DORU IFTENE

      MĂDĂLIN BĂLDĂU, MARIUS EFTIMIE, BOGDAN OCHEŞEL

      Orchestra şi Corul Teatrului Naţional de Operă şi Balet

       „Oleg Danovski”

      Maestru cor ADRIAN STANACHE

       

Următoarele spectacole

Articole recente