Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski Constanţa

Ministerul Culturii și Identității Naționale

Contact

Adresă:Str. Mircea cel Bătrân, nr. 97, Constanța, România

+

Program

Filtru: Categorie
  • Balet
  • Concert
  • Divertisment muzical
  • Festival
  • Musical
  • Opera
  • Opereta
  • Recital
  • Seara camerala
  • Seara lirica
  • Spectacol pentru copiii

Agenda

  1. Aug
    16
    Dum
    2020

    1. ANULAT – Musica sempre libera @ Parcul Teatrului National de Operă si Balet Oleg Danovski
      20:00 – 21:30

      Din motive obiective și de precauție acest spectacol a fost anulat. Vă mulțumim pentru înțelegere.

      MUSICA SEMPRE LIBERA
      – Arii și coruri din opere și operete –

      REGULAMENT PARTICIPARE – http://tnobconstanta.ro/2020/06/06/regulament-participare-evenimente/

      INTRAREA GRATUITĂ

      Soliști
      LAURA EFTIMIE, MARIUS EFTIMIE, DORU IFTENE, LUCIA MIHALACHE, BOGDAN OCHEȘEL, ELENA ROTARI, RĂZVAN SĂRARU, STELA SÎRBU

      Corul Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      Maestru Cor ADRIAN STANACHE

      În program

  2. Aug
    29
    sâm
    2020

    1. Marea și Muzica @ Parcul Teatrului National de Operă si Balet Oleg Danovski
      20:00 – 21:30

      MAREA ȘI MUZICA
      – Concert de bijuterii muzicale instrumentale –

      REGULAMENT PARTICIPARE – http://tnobconstanta.ro/2020/06/06/regulament-participare-evenimente/

      INTRAREA GRATUITĂ

      Soliști

      SEBASTIAN TEGZEȘIU, CARMEN SIMION, RODICA NURLA, IOANA CRUDU, DUMITRU PORCESCU, MARIA BOTEANU, CONSTANTIN GRIGORESCU, DANIELA RAILEAN, ADELINE PENESCU, CRISTIAN FULGA, SIMION CRUDU, ADELA NECULA, COSTINEL FLORICĂ, ANCA SCARLAT, ANDREI RAILEAN, VITALIE POSTOLACHE, CRISTINA TEGZEȘIU, MARCEL DĂȘANU, BENONI BOLEA, ANDRADA ȘTEFAN

      În program

  3. Aug
    30
    Dum
    2020

    1. Magic Swing @ Parcul Teatrului National de Operă si Balet Oleg Danovski
      20:00 – 21:30

      MAGIC SWING

      REGULAMENT PARTICIPARE – http://tnobconstanta.ro/2020/06/06/regulament-participare-evenimente/

      INTRAREA GRATUITĂ

      Coordonator artistic
      GABRIELA DOBRE

      Soliști
      IULIAN BRATU, MARIA CERNAT, RALUCA DĂRĂBAN, GABRIELA DOBRE, MARIUS EFTIMIE, OCTAVIAN MINEA, BOGDAN OCHEȘEL, CRISTIAN PARMAC, ADRIAN PÎRLEA, SILVIA SIMIONESCU

      Sunet
      BOGDAN COSTEA, DENIS MUSTAFA

      Lumini
      ȘTEFAN STERIAN, IONEL COCOȘ

  4. Sep
    5
    sâm
    2020

    1. O sole mio @ Târgoviște
      18:00 – 19:30

      Spectacolul are loc în cadrul ”Zilelor Cetății Târgoviște”, Sâmbătă 5 septembrie 2020, ora 18.00 la Teatrul de Vară din Parcul Chindiei – Târgoviște

      Concepție spectacol GABRIELA DOBRE
      Soliști
      RALUCA DĂRĂBAN, GABRIELA DOBRE, DORU IFTENE, MIHAELA IONESCU, LUCIA MIHALACHE, BOGDAN OCHEȘEL, RĂZVAN SĂRARU, SILVIA SIMIONESCU, STELA SÎRBU, DANIELA VLĂDESCU
  5. Sep
    6
    Dum
    2020

    1. Marea și Muzica @ Parcul Teatrului National de Operă si Balet Oleg Danovski
      20:00 – 21:30

      MAREA ȘI MUZICA
      – Concert de bijuterii muzicale instrumentale –

      REGULAMENT PARTICIPARE – http://tnobconstanta.ro/2020/06/06/regulament-participare-evenimente/

      INTRAREA GRATUITĂ

      Soliști

      SEBASTIAN TEGZEȘIU, CARMEN SIMION, RODICA NURLA, IOANA CRUDU, MARIA BOTEANU, CONSTANTIN GRIGORESCU, DANIELA RAILEAN, ANA-MARIA SIMION, ADELINE PENESCU, SIMION CRUDU, ADELA NECULA, COSTINEL FLORICĂ, ANCA SCARLAT, VLADISLAV ZODIERU, LIVIAN TRUFIN, VITALIE POSTOLACHE, CRISTINA VÎRTEJAN, CRISTINA TEGZEȘIU, BOGDAN MANCIU, MARCEL DĂȘANU, BENONI BOLEA, SERGHEI PORCESCU, ANDRADA ȘTEFAN

      În program lucrãri din creația compozitorilor Bach, Handel, Mozart, Bizet, Haydn, Bruni, Bartok, Rahmaninov, Kreisler ș.a.

  6. Sep
    12
    sâm
    2020

    1. O sole mio @ Parcul Teatrului National de Operă si Balet Oleg Danovski
      20:00 – 21:30

      REGULAMENT PARTICIPARE – http://tnobconstanta.ro/2020/06/06/regulament-participare-evenimente/

      INTRAREA GRATUITĂ

      Coordonator artistic  GABRIELA DOBRE

      Soliști
      MĂDĂLIN BĂLDĂU, RALUCA DĂRĂBAN, GABRIELA DOBRE, DORU IFTENE, MIHAELA IONESCU, LUCIA MIHALACHE, BOGDAN OCHEȘEL, RĂZVAN SĂRARU, SILVIA SIMIONESCU, STELA SÎRBU, DANIELA VLĂDESCU

  7. Sep
    13
    Dum
    2020

    1. Musica sempre libera @ Parcul Teatrului National de Operă si Balet Oleg Danovski
      20:00 – 21:30

      MUSICA SEMPRE LIBERA
      ARII ȘI CORURI CELEBRE DIN OPERE ȘI OPERETE

      REGULAMENT PARTICIPARE – http://tnobconstanta.ro/2020/06/06/regulament-participare-evenimente/

      INTRAREA GRATUITĂ

      Soliști
      LAURA EFTIMIE, MARIUS EFTIMIE, DORU IFTENE, LUCIA MIHALACHE, BOGDAN OCHEȘEL, ELENA ROTARI, RĂZVAN SĂRARU, STELA SÎRBU

      Corul Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      Maestru Cor ADRIAN STANACHE

      La pian NATALIA GRIBINIC, ANDRADA ȘTEFAN

      În program

  8. Sep
    18
    vin
    2020

    1. A WHOLE NEW WORLD @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Dirijor LUCIAN VLĂDESCU 

      Soliști SMARANDA DRĂGHICI, DORU IFTENE, AIDA PASCU, MADELEINE PASCU, RĂZVAN SĂRARUDANIELA VLĂDESCU 

      Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” 

      Maestru cor ADRIAN STANACHE 

      Bilete online – click aici pentru a accesa

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

  9. Sep
    20
    Dum
    2020

    1. L’HEURE D’OR DE PARIS @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Soliști  ALINA MAVRODIN-VASILIU, DANIELA VLĂDESCU, MARIUS EFTIMIE 

      Soliști balet  IRINA MIHAIU, ADRIAN MIHAIU, BOGDAN BÎRSĂNESCU, CĂTĂLINA ILIESCU, OANA DINCĂ, MAYURA TAKASERYAN BROWN 

      Bilete online – click aici pentru a accesa

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

  10. Sep
    26
    sâm
    2020

    1. VOIEVODUL ȚIGANILOR J. Strauss @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Regia artistică, Libret, Text proză, Scenografie, Light design – LUCIA CICOARĂ-DRĂGAN 

      Soliști DORU IFTENE, LAURA EFTIMIE, LUCIA MIHALACHE, SILVIA SIMIONESCU, DAIANA GAVRILESCU, MIHNEA LAMATIC București, MĂDĂLIN BĂLDĂU, MARIUS EFTIMIE, BOGDAN OCHEȘEL, OCTAVIAN MINEA, CRISTIAN PARMAC, ȘTEFAN ACSINTE, MARIAN IRIMIA, IULIAN BRATU, MATIAS EFTIMIE, DAVID POPESCU 

      Dirijor GHEORGHE STANCIU 

      Maestru cor ADRIAN STANACHE 

      Bilete online – click aici pentru a accesa

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

  11. Sep
    27
    Dum
    2020

    1. ELIXIRUL DRAGOSTEI G. Donizetti @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Regia artistică – OGNIAN DRAGANOV 

      Scenografia – CĂTĂLIN I. ARBORE 

      Soliști LAURA EFTIMIE, MĂDĂLIN BĂLDĂU, MARIUS EFTIMIE, BOGDAN OCHEȘEL, MIHAELA IONSCU 

      Dirijor SEBASTIAN PASCALE 

      Maestru cor ADRIAN STANACHE 

      Bilete online – click aici pentru a accesa

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

  12. Oct
    3
    sâm
    2020

    1. LILIACUL J. Strauss @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Regia artistică – OGNIAN DRAGANOV

      Scenografia – CĂTĂLIN I. ARBORE
      Soliști
      DORU IFTENE, NICOLETA ARDELEAN, SMARANDA DRĂGHICI, STEFAN POPOV București, LUCIA MIHALACHE, MĂDĂLIN BĂLDĂU, IULIAN BRATU, ADRIAN P RLEA, CONSTANTIN ACSINTE, GABRIELA DOBRE, ROBERT SAFTA
      Dirijor – ADRIAN STANACHE

      Bilete online – click aici pentru a accesa

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

  13. Oct
    4
    Dum
    2020

    1. GALĂ DE BALET @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Soliști
      IRINA MIHAIU, ADRIAN MIHAIU, MIZUKI KUBOTA, CĂTĂLINA ILIESCU, BOGDAN BÎRSĂNESCU, MAYU TAKAHASHI, YURIA SOETA, MAYURA TAKASE, KEITO SHIMOMURA, DIANA PORFIREANU, RYAN BROWN, LUNA MURAMATSU, REITA MIYASHITA, OANA DINCĂ, MIHAI PÂSLARU

      Bilete online – click aici pentru a accesa

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

  14. Oct
    10
    sâm
    2020

    1. SUSPENDAT – VĂDUVA VESELĂ Fr. Lehar @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

       

      Regia artistică CONSTANŢA C MPEANU
      Scenografia EUGENIA T. JIANU
      Soliști
      IONELA DUMA, CONSTANTIN ACSINTE, SILVIA SIMIONESCU, DORU IFTENE, MĂDĂLIN BĂLDĂU debut, MARIUS EFTIMIE, IULIAN BRATU, ADRIAN BĂDILĂ, DAIANA GAVRILESCU, LAURENȚIU SEVERIN, ANDREI BĂICAN, ANCA BĂNICĂ, GABRIELA DOBRE
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Bilete online – click aici pentru a accesa

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

  15. Oct
    11
    Dum
    2020

    1. SUSPENDAT – RIGOLETTO G. Verdi @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Regia artistică – EMIL STRUGARU
      Scenografia – GRIGORE GORDUZ
      Soliști
      IONUȚ PASCU București, LAURA EFTIMIE, DORU IFTENE, CONSTANTIN ACSINTE, LUCIA MIHALACHE, GABRIELA DOBRE, LAURENȚIU SEVERIN, BOGDAN OCHEȘEL, ANDREI BĂICAN, IULIAN BRATU, IONELA DUMA, SILVIA SIMIONESCU, OCTAVIAN MINEA
      Dirijor – GHEORGHE STANCIU
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE
      Coregrafie – FĂNICĂ LUPU-LIEȘTI

      Bilete online – click aici pentru a accesa

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

  16. Oct
    16
    vin
    2020

    1. CONCERT SIMFONIC @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Dirijor – PHILIP FRANSEN Belgia
      În program
      Mozart – Uvertura la opera „Flautul fermecat”
      Ceaikovski – Suita din baletul „Spărgătorul de nuci”
      Ceaikovski – Simfonia nr. 5 în mi minor, op. 64

      Bilete online – click aici pentru a accesa

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

  17. Oct
    18
    Dum
    2020

    1. TRAVIATA G. Verdi @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Regia artistică ANGHEL I. ARBORE
      Scenografia CĂTĂLIN I. ARBORE
      Soliști
      RENATA VARI Craiova, DORU IFTENE, CĂTĂLIN ȚOROPOC București, STELA SÎRBU, ANDREI BĂICAN, BOGDAN OCHEȘEL, ADRIAN PÎRLEA, CONSTANTIN ACSINTE, IONELA DUMA, ADRIAN BĂDILĂ
      Dirijor – GHEORGHE STANCIU
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Bilete online – click aici pentru a accesa

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

  18. Oct
    21
    mie
    2020

    1. RECITAL LIRIC „Veacuri trec, cântul rămâne” @ Foyer Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      100 de ani de la înființarea
      SOCIETĂȚII COMPOZITORILOR ROMÂNI

      Soliști
      OANA ANDRA PETROVICI mezzosoprană
      ALEXANDRU PETROVICI pian

      Acest recital are loc in Foyerul Teatrului, iar biletele pot fi achiziționate doar de la Agenția Teatrului.

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

  19. Oct
    23
    vin
    2020

    1. CONCERT Medalion DINOS CONSTANTINIDES @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Dirijor – GHEORGHE COSTIN
      Solist – SEBASTIAN TEGZEȘIU
      Orchestra Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”
      În program
      D. Constantinides – Preludes for string orchestra
      D. Constantinides – Symphony nr.8
      N. Iravani – The Seven Valleys for orchestra
      D. Constantinides – Concerto nr.2 for violin and orchestra
      D. Constantinides – China II – Beijing – for string Orchestra
      K. George – Dancing Shadows for Chamber orchestra
      A.G. Hernandez – Siluapili
      D. Constantinides – Dedications for Orchestra

      Bilete online – click aici pentru a accesa

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

  20. Oct
    25
    Dum
    2020

    1. GALA CONCURSULUI INTERNAȚIONAL DE PIAN @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Dirijor – CRISTIAN BRÂNCUȘI
      Chopin – Concertul nr.1 pentru pian și orchestră în mi minor
      Solist REBECCA COJAN Cluj
      Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian și orchestră în do minor
      Solist VALENȚIU CONSTANTIN GRIGORESCU București
      Kabalevski – Concertul nr. 3 pentru pian și orchestra în Re major
      Solist ANA KARINA VOION Iași

      Bilete online – click aici pentru a accesa

      Regulament si info spectatori in contextul COVID-19 – click aici pentru a vizualiza

Articole recente