Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski Constanţa

Ministerul Culturii și Identității Naționale

Contact

Adresă:Str. Mircea cel Bătrân, nr. 97, Constanța, România

+

Program

Filtru: Categorie
  • Balet
  • Concert
  • Festival
  • Musical
  • Opera
  • Opereta
  • Recital
  • Seara camerala
  • Seara lirica
  • Spectacol pentru copiii

Agenda

  1. Mai
    26
    Dum
    2019

    1. CARMEN G. Bizet @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      19:00 – 21:30

      Solişti

      LUCIA MIHALACHE, RĂZVAN SĂRARU, MARIUS EFTIMIE

      ELENA ROTARI, IULIAN BRATU, MĂDĂLIN BĂLDĂU, MIHAELA IONESCU

      STELA SÎRBU, LAURENŢIU SEVERIN, CRISTIAN CARAGEA

      Conducerea muzicală KOICHI INOUE Japonia

  2. Iun
    2
    Dum
    2019

    1. DON QUIJOTE L. Minkus @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      19:00 – 21:00

      Solişti 

      DOUGLAS STEWART, MIZUKI KUBOTA

      SAYAKA TANNO, BOGDAN BÎRSĂNESCU

      MAYU TAKAHASHI, ŞTEFAN RĂUŢ

      KEITO SHIMOMURA, MIHAI PÂSLARU

      GELU RÂPĂ, CECILIA URSUL

       

  3. Iun
    4
    mar
    2019

    1. NAMASTE INDIA @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet "Danovski"
      19:00 – 21:00

      Graţia şi frumuseţea dansului clasic din Kerala, tărâmul mirodeniilor, într-un spectacol extraordinar, cu muzică live, prezentat de una din cele mai de seamă artiste ale acestui stil, Dr. Neena Prasad. În deschidere, muzica liniștitoare și melodioasă a flautului din bambus, într-un recital prezentat de doi tineri artiști extrem de talentați, Bhaskar Das și Amit Mishra.

      ARTIŞTI
      Dr. Neena Prasad – dans clasic Mohiniyattam
      Madhavan Nampoothiri Cheerakattu Parameswaran – voce
      Satheesan Paliyam Parambil Madhavan – mridangam
      Shyam Kalyan Madhusoodanan – vioară
      Bhaskar Das – bansuri
      Amit Mishra – tabla

  4. Iun
    8
    sâm
    2019

    1. TRAVIATA G. Verdi @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      19:00 – 21:15

      Solişti 

      LAURA BASARABEANU debut, DORU IFTENE

      KRUM GALABOV Bulgaria, STELA SÎRBU

      MĂDĂLIN BĂLDĂU, BOGDAN OCHEŞEL

      ADRIAN PÎRLEA, CONSTANTIN ACSINTE

      IONELA DUMA, ADRIAN BĂDILĂ

      Conducerea muzicală  

      MARIA MAKRAKI  Grecia

      MARIA MAKRAKI Dirijor

      Născută în Thessalonica – Grecia, a studiat  pian și compoziție  la Academia de Muzică din Atena cu P. Koukos, A. Baltas și U. Matschke. A obținut o diplomă în dirijarea orchestrală cu cea mai înaltă distincție la Universitatea de Arte din Berlin UdK, unde a studiat cu profesorii H. M. Rabenstein și I. Jackson. Ulterior, a realizat studii post-doctorale în dirijarea orchestrală cu prof. H. D. Baum la Universitatea de Muzică „Hanns Eisler” din Berlin și J. Schlaefli la Universitatea de Arte din Zurich. Mai mult, a urmat cursuri de masterat cu mulți dirijori eminenți, printre care G. A. Albrecht, C. M. Giulini, L. Maazel, K. Masur, Sir R. Norrington, J. Panula și K. Sanderling.În 1996, a câștigat primul premiu la cea de-a V-a ediţie a Concursului Internațional de Dirijare din Republica Cehă și premiul special la concursul de la München, condus de C. M. von Weber, stabilind o lungă colaborare cu Orchestra Simfonică Radio din München. De atunci, ea a devenit și savant al Consiliului German de Muzică (Deutscher Musikrat).Maria Makraki a condus și a înregistrat cu regularitate numeroase orchestre europene importante în Cehia, Anglia, Germania, Grecia, Polonia, România, Elveția, Turcia, Ucraina și SUA. Printre acestea se numără Konzerthausorchester Berlin, orchestrele simfonice de radio din Atena, București, Köln, Frankfurt, München și Stuttgart, precum și orchestrele simfonice din Berlin, Boston și Nuremberg. De asemenea, a susținut concerte cu filarmonicile Baden-Baden, Jena, Janacek, Rheinische și Robert Schumann și cu orchestrele și teatrele de stat din Bremen, Halle, Kassel, Leipzig și Rostock.A participat la festivaluri internaționale și a primit recenzii pentru concertele și producțiile sale de operă în reviste precum „Das Orchester”, „Opernwelt”, „Neafon” și ziare precum Berliner Morgenpost, Die Welt, Nürnberger Nachrichten „,” Siegener Zeitung „,” Tiroler Zeitung „,” Badisches Tagblatt „,” Bergische Morgenpost „etc.

  5. Iun
    9
    Dum
    2019

    1. TURANDOT G. Puccini @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      19:00 – 21:15

      Solişti

      ELENA ROTARI, RĂZVAN SĂRARU

      NICOLETA ARDELEAN , CONSTANTIN ACSINTE

      DORU IFTENE, MARIUS EFTIMIE, ANTON ZIDARU Bucureşti,

      FLORIN DIACONESCU Bucureşti, CRISTIAN CARAGEA

      BOGDAN OCHEŞEL

      Conducerea muzicală

      KOICHI INOUE Japonia

  6. Iun
    19
    mie
    2019

    1. TURNEU GERMANIA
      10:00 – 15:30

      PROGRAM  SPECT A COLE
      22.06 BAD HOMBURG – Spectacol FREISCHUTZ
      23.06 RUDESHEIM – CONCERT
      26.06 ESPENSCHIED – Spectacol FREISCHUTZ
      28.06 PHILLIPSBURG – Spectacol FLAUTUL FERMECAT
      29.06 LINDENFELS – Spectacol FREISCHUTZ
      30.06 OBERURSEL – Spectacol FLAUTUL FERMECAT
      03.07 BAD SCHWALBACH – Spectacol BARBIERUL DIN SEVILLA
      05.07 LIMBURG – CONCERT
      06.07 SCHLOSS MERODE – Spectacol AIDA
      10.07 LORCH – CONCERT
      11.07 RHEIN MAIN THEATER – CONCERT
      12.07 EPPSTEIN – Spectacol AIDA
      13.07 KASSEL – CONCERT

  7. Iun
    22
    sâm
    2019

    1. LACUL LEBEDELOR P. I. Ceaikovski @ Localitatea Ovidiu
      21:00 – 22:45

       

      Coregrafia: Mihai  Babuşka  după L. Ivanov, M. Petipa

      Scenografia: Adriana Urmuzescu

      Solişti

      DOUGLAS STEWART, MAYU TAKAHASHI

      BOGDAN BÎRSĂNESCU, RYAN BROWN

      MIZUKI KUBOTA, YURIA SOETA

      CĂTĂLINA ILIESCU, SAYAKA TANNO

      ANDRADA ION

  8. Iun
    23
    Dum
    2019

    1. DON QUIJOTE L. Minkus @ Piata Ovidiu
      21:00 – 22:45

       

      Coregrafia: Mihai  Babuşka  după M. Petipa

      Scenografia: Adriana Urmuzescu

      Solişti 

      DOUGLAS STEWART, MIZUKI KUBOTA

      SAYAKA TANNO, BOGDAN BÎRSĂNESCU

      MAYU TAKAHASHI, ŞTEFAN RĂUŢ, KEITO SHIMOMURA

       GELU RÂPĂ, MIHAI PÂSLARU, MAYURA TAKASE

       

  9. Aug
    22
    joi
    2019

    1. International Black Sea Summer Festival
      10:00 – 22:00

      International Black Sea Summer Festival are loc la Constanța în perioada 22 – 25 August 2019. Festivalul va găzdui trei evenimente: o Expoziție de pictură, o Expoziție de fotografie și Concursul Internațional al Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski” – Gala Premiilor Finaliștilor.

      Publicul va putea vizita Expoziția de pictură – GIYOUNG PARK SOLO EXHIBITION – și Expoziția de fotografie – E-RANG, YOUNGJA LIM PHOTOGRAPHY EXHIBITION – în perioada 22 – 25 August 2019 în intervalul orar 10 – 18 la Muzeul Național de Artă Constanța (Bulevardul Tomis nr. 82-84).

      CONCURSUL INTERNAȚIONAL AL TEATRULUI NAȚIONAL DE OPERĂ ȘI BALET ”OLEG DANOVSKI” – GALA PREMIILOR FINALIȘTILOR va avea loc Duminică, 25 August 2019, începând cu ora 19 la Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”. Pentru evenimentul de Duminică, 25 August 2019, ora 19, biletele pot fi achiziționate online pe www.tnobconstanta.ro/bilete sau la Agenția de bilete a Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski” (Agenția va fi deschisă Joi, 22 August; Vineri, 23 August în intervalul orar 12 – 17 și Duminică, 25 August începând cu ora 18).

      PROGRAMUL CONCURSULUI INTERNAȚIONAL AL TEATRULUI NAȚIONAL DE OPERĂ ȘI BALET ”OLEG DANOVSKI” – GALA PREMIILOR FINALIȘTILOR

      • F. Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia Nr. 4 în La Major “Italiana” P. a IV-a – Saltarello Presto – Dirijor : In-Hwan Yang
      • D. Cimarosa – Concertul pentru 2 flaute și orchestră în Sol Major P. I Allegro – Solist : Ji-Hui Cha, Su-Ji Kim
      • V. Monti – “Csardas” pentru vioară și orchestră – Solist : Soo-Ah Lee
      • F. Danzi – Simfonia Concertantă pentru flaut, clarinet și orchestră, Op.41 P. I Allegro moderato – Solist : So-Young Park & Hyun-Jin Yun
      • A. Vivaldi – Concertul pentru 2 flaute și orchestră în La Major RV519 – Solist : Su-Bin Jeong, Ji-Hyeon Park
      • A. Vivaldi – Concertul pentru fagot și orchestră în la minor RV 497 P. I Allegro molto – Solist : Oh-Young Kwon
      • A. Vivaldi – Concertul pentru 2 viori și orchestră în la minor RV522 P. a II-a – Largo, P. a III-a Allegro molto – Solist : Jeong-Ha Kim, Hye-Jung Yun
      • D. Cimarosa – Concertul pentru 2 flaute și orchestră în Sol Major P. a II-a Largo, P. a III-a Allegretto, ma non troppo – Solist : Hyun-Sook Kim, Soung-Ho Lee
      • A. Vivaldi – Concertul pentru 2 violoncele și orchestră în sol minor RV531 P. I Allegro, P. a II-a Largo; P a III-a Allegro – Solist : Kyung-Mi Anna Lee, Hye-In Jung
      • J.S. Bach – Concertul Brandenburgic Nr. 5 în Re Major, BWV 1050 P. I Allegro – Solist : Yoon-Jung Park, Jeong-Eun Sim, Jeong-Geun Kim
      • A.L. Webber / “Think of me” din Musicalul “Fantoma la Operă” ; A.L. Webber / “Memory” din Musicalul ‘Cats’ – Soprană : Soo-Yun Park
      • Kwang-Soon Kim / “Ariul” pentru Orchestră P. I Creația
  10. Sep
    13
    vin
    2019

    1. CONCERT SIMFONIC @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Dirijor
      SHUNICHIRO MARUYAMA

      În program
      Rossini – Uvertura la opera „Bărbierul din Sevilla”
      Verdi – Uvertura la opera „Forța destinului”
      Wagner – Uvertura la opera „Olandezul zburător”
      J. Strrauss – Uvertura la opereta „Liliacul”
      Ceaikovski – Uverura Fantezie „Romeo și Julieta”

      Orchestra Teatrului Național de Operă și Balet ‘Oleg Danovski”

  11. Sep
    15
    Dum
    2019

    1. MY FAIR LADY Autori Lerner și Loewe @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 22:00

      Piesa și Libret
      ALAN JAY LERNER
      Muzica
      FREDERICK LOEWE

      Adaptare după Piesa lui George Bernard Shaw și filmul lui
      Gabriel Pascal ”PYGMALION”. Regizorul producției originale, Moss Hart.

      Regia artistică, light design, scenariu – ALICE BARB
      Scenografia – ADRIANA GRAND

      Soliști
      LUCIA MIHALACHE, STEFAN POPOV București
      LICĂ GHERGHILESCU, CONSTANTIN ACSINTE
      CRISTINA OPREAN, GABRIELA DOBRE
      DORU IFTENE, ANCA BĂNICĂ, LAURENȚIU SEVERIN
      CONSTANTIN BOTEZATU, DAIANA GAVRILESCU
      ADRIAN BĂDILĂ, OCTAVIAN MINEA,
      BOGDAN OCHEȘEL, SILVIA SIMIONESCU
      MARIAN IRIMIA, ROBERT SAFTA, RALUCA DARABAN
      ANIȘOARA BOTEZATU, BOGDAN BÎRSĂNESCU
      LUMINIȚA CRISTEA, IULIAN BRATU
      GEORGIANA MEDELEANU, ȘTEFAN LEPADATU

      Conducerea muzicală – GHEORGHE STANCIU
      Coregrafie – MIHAI MÎNDRUȚIU
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      MY FAIR LADY,
      autori Lerner și Loewe
      este prezentat într-un aranjament special cu Concord Theatricals în numele Tams-Witmark LLC. Pentru mai multe informații vizitați www.tamswitmark.co.uk

  12. Sep
    20
    vin
    2019

    1. Medalion DINOS CONSTANTINIDES @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 20:30

      Dirijor
      JONATHAN GRIFFITH

      Soliști
      IRIS DERKE, ESTHER WAITE, GABRIELA WERRIES
      JOHANNA COX PENNINGTON, LUIS CASAL
      ISAAC CASAL, ATHANASIOS ZERVAS, NILOUFAR IRAVANI

      În program
      Concert pt. flaut, harpă și orchestră
      Threnos of Creon pt. corn englez și orchestră de coarde
      Muzică pt. orchestră de coarde
      Homage – Concert popular pt. flaut și orchestră
      Concert pt. vioară, violoncel și orchestră
      Phoenix
      Storytelling pt. flaut și orchestră de coarde
      Transformations pt. oboi și orchestră

      Orchestra Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”

  13. Sep
    28
    sâm
    2019

    1. SYMPHONY FOR LIFE @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 21:00

      Acest eveniment face parte din Turneul Național 2 GENTS ”Symphony for Life”

      Proiectul „Symphony for Life” își propune creșterea gradului de conștientizare cu privire la importanța educației muzicale în viața comunității prin organizarea de concerte-spectacol, un concept nou și atractiv ce combină elemente ale muzicii moderne (stilul pop) cu frumusețea muzicii clasice, ce creează o ambianță muzicală accesibilă, într-un format care să reprezinte o alternativă la muzica comercială difuzată la radio, TV sau în mediul online.

      Organizator – Asociația Happy Faces
      Proiect finanțat de Ministerul Culturii și Identității Naționale

      2 GENTS
      este un proiect muzical premium, fondat de doi cunoscuți artiști români: CIPRIAN ROGOJAN [instrumente de precuție; membru fondator al trupei SISTEM] și DORU TODORUȚ [voce; membru fondator al trupei DEEPCENTRAL]. Pe lângă membrii fondatori, acest proiect va aduce pe scenă și alți invitați, soliști sau instrumentiști de înaltă ținută.

      EDUARD DABROWSKI – Dirijor
      Invitată IRINA BAIANȚ – Soprană

      Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Prețuri bilete: 8 lei pentru copii, elevi și studenți, pe baza carnetului de elev/ student vizat la zi; 15 lei pentru pensionari, pe baza talonului de pensie; 20 lei, 30 lei, 40 lei, 50 lei, în funcţie de locul ocupat în salǎ, conform diagramei sǎlii. Mai multe informații despre bilete pe www.tnobconstanta.ro/bilete

  14. Sep
    30
    lun
    2019

    1. ROMEO ȘI JULIETA S. Prokofiev @ Călărași
      19:00 – 21:00

      Acest spectacol are loc la Călărași

      Spectacol premiat la GALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a III-a – 2015) – Premiul pentru ”Cel mai bun spectacol de balet clasic”

      Coregrafia HORAŢIU CHERECHEŞ
      Scenografia NATALIA KORNILOVA
      Asistent coregrafie MONICA CHERECHEȘ

      Soliști
      BOGDAN BÎRSĂNESCU, CĂTĂLINA ILIESCU, DAIA KASHIWABA, KEITA KAMIJO, CECILIA URSUL, RYAN BROWN

  15. Oct
    3
    joi
    2019

    1. MAGIC SWING @ Călărași
      19:00 – 20:15

      Concepție spectacol GABRIELA DOBRE
      Coregrafia IULIAN GHENCEA
      Asistent coregrafie PETRONELA IORDACHE
      Light design ȘTEFAN STERIAN
      Sunet BOGDAN COSTEA
      Regia tehnică ADRIAN RENEA

      Soliști
      DANIELA VLĂDESCU, RALUCA DARABAN, SILVIA SIMIONESCU, MARIA CERNAT, GABRIELA DOBRE, CRISTIAN PARMAC, IULIAN BRATU, ADRIAN PÎRLEA, OCTAVIAN MINEA, BOGDAN OCHEȘEL
      Balet MEGUMI HIGUCHI, MARIUS MARIN, IGUACEL SANCHEZ, KEITA KAMIJO, IRENE TOMASSETTI, DAIA KASHIWABA
      Dansatori IULIAN GHENCEA, ANDRA MACLINSCHI, CRĂCIUN GIULIA, ANDREEA PIEPTEA, CRISTIAN PANDURU, GABRIEL SĂLCESCU

  16. Oct
    5
    sâm
    2019

    1. BOEMA G. Puccini @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 21:30

      Regia artistică – OGNIAN DRAGANOV
      Scenografia – BORIS STOINOV

      Soliști
      NICOLETA ARDELEAN, RĂZVAN SĂRARU, DANIEL POP București, MARIUS EFTIMIE, CONSTANTIN ACSINTE, STELA SÎRBU, LAURENȚIU SEVERIN, ANDREI BĂICAN, CRISTIAN PARMAC, IULIAN BRATU

      Dirijor – ALEKSANDR POLIYKOV
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

  17. Oct
    6
    Dum
    2019

    1. CARMEN G. Bizet @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 22:00

      Regia artistică – RĂSVANA CERNAT
      Scenografia – EUGENIA TĂRĂŞESCU JIANU

      Soliști
      LUCIA MIHALACHE, DORU IFTENE, MARIUS EFTIMIE, LAURA EFTIMIE, IULIAN BRATU, MĂDĂLIN BĂLDĂU, MIHAELA IONESCU, STELA SÎRBU, LAURENȚIU SEVERIN, CRISTIAN CARAGEA

      Conducerea muzicală – ALEKSANDR POLIYKOV
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

  18. Oct
    13
    Dum
    2019

    1. LILIACUL J. Strauss @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 22:00

      Regia artistică – OGNIAN DRAGANOV
      Scenografia – CĂTĂLIN I. ARBORE

      Soliști
      DORU IFTENE, NICOLETA ARDELEAN, LAURA EFTIMIE, STEFAN POPOV București, LUCIA MIHALACHE, MĂDĂLIN BĂLDĂU , IULIAN BRATU, ADRIAN PÎRLEA, CONSTANTIN ACSINTE, GABRIELA DOBRE, ROBERT SAFTA

      Conducerea muzicală – ADRIAN STANACHE

  19. Oct
    19
    sâm
    2019

    1. DON GIOVANNI W.A. Mozart @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 22:00

      Regia artistică – BEATRICE RANCEA
      Scenografia – CONSTANTIN CIUBOTARIU
      Costume – DOINA LEVINTZA

      Soliști
      MARIUS EFTIMIE, AKIKO HAYAKAWA Japonia, ELENA ROTARI, OREST PÎSLARIU București, DORU IFTENE, SMARANDA DRĂGHICI debut, BOGDAN OCHEȘEL, CONSTANTIN ACSINTE

      Dirijor – ROBERTO BUFFO Argentina
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

  20. Oct
    20
    Dum
    2019

    1. MADAMA BUTTERFLY G. Puccini @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 21:30

      Regia artistică – OGNIAN DRAGANOV
      Scenografia – GRIGORE GORDUZ
      Costume – TVETANKA STOINOVA

      Soliști
      AKIKO HAYAKAWA Japonia, LUCIA MIHALACHE, RĂZVAN SĂRARU, MARIUS EFTIMIE, ANTON ZIDARU București, IONELA DUMA, CRISTIAN CARAGEA, LAURENȚIU SEVERIN, CONSTANTIN ACSINTE, ANDREI BĂICAN

      Dirijor – KOICHI INOUE Japonia
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

Articole recente