Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski Constanţa

Ministerul Culturii și Patrimoniului Național

Contact

Adresă:Str. Mircea cel Bătrân, nr. 97, Constanța, România

Secretariat: (+4) 0241 480-300 / Fax: 004.0241.615.080

Studii Muzicale: 004.0241.480.301

Agenţia de bilete - Rezervări: (+4) 0241 481-460

Program agenţie: Luni-Vineri: 10-17

+

Program

Filtru: Categorie
  • Balet
  • Concert
  • Festival
  • Musical
  • Opera
  • Opereta
  • Recital
  • Seara camerala
  • Seara lirica
  • Spectacol pentru copiii

Agenda

  1. Sep
    23
    sâm
    2017

    1. O NOAPTE LA VENEŢIA J. Strauss @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      19:00 – 22:00

      Regia artistica

      MARIO NIKOLOV Bulgaria

      Scenografia

      ADRIANA URMUZESCU

      Solişti

      LAURA EFTIMIE, SMARANDA DRĂGHICI

      SILVIA SIMIONESCU debut, RĂZVAN SĂRARU

      DORU IFTENE, STEFAN POPOV Bucuresti

      CONSTANTIN ACSINTE, LAURENŢIU SEVERIN

      ADRIAN BĂDILĂ, BOGDAN OCHEŞEL

      ROBERT SAFTA, IULIAN BRATU

      Conducerea muzicală

      GHEORGHE STANCIU

       

      Află mai multe despre spectacol >>>

  2. Sep
    24
    Dum
    2017

    1. O SOLE MIO Divertisment muzical @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      19:00 – 21:00

      Solişti:

      LUCIA MIHALACHE,  STELA SÎRBU

      SILVIA SIMIONESCU,  RALUCA DARABAN

      GABRIELA DOBRE, IONELA DUMA, RĂZVAN SĂRARU

      DORU IFTENE, BOGDAN OCHEŞEL

      CONSTANTIN ACSINTE, LAURENŢIU SEVERIN

       

  3. Sep
    29
    vin
    2017

    1. CONCERT „Medalion Dinos Constantinides” @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet
      19:00 – 20:30

      Dirijor

      CRISTIAN BRÂNCUŞI

      Solisti

      YUNG – CHIAO WEI   Contrabas   S.U.A.

      AMALIA SAGONA  Pian  S.U.A.

      În program:

      Homage to Cyprus for String Orchestra, LRC 223a

      Reverie II for Double Bass

      Concerto for Double Bass and Orchestra, LRC 269a

      Symphony No. 4b, LRC 145b – “Antigone”

      Concerto for Piano and Orchestra No. 1, LRC 252

      YUNG – CHIAO WEI Contrabas

      Născută în Taiwan, a început să cânte la pian la vârsta de şase ani, iar la doisprezece ani începe studiul contrabasului.

      Este licenţiată a Şcolii de Muzică Eastman şi masterandă a Conservatorului New England din Boston. A studiat cu profesori precum: James Van Demark, Lawrence Wolfe, Stuart Sankey, Jeff Turner, Derek Weller, Peter Dominguez și Claudia Chen.

      Este prima femeie contrabasist  care a prezentat un recital solo la Carnegie Hall.

      A susţinut deasemenea, recitaluri în importante săli de concerte: Davis Hall, Jordan Hall, Isabella Stewart Garden Museum, Ozawa Hall, Lincoln Center Alice Tully Hall, National Concert Hall (Taiwan), și Izuminomori Hall (Japonia).

      A colaborat cu : Orchestra Simfonică Națională din Taiwan, New World Symphony, Filarmonica Formosa, Louisiana Sinforniatte, Penang Symphony Orchestra din Malasia, Opera Bastille, Școala de Muzică Eastman, Boston University, Berlin University of the Arts, Copenhagen Opera House, Academy of Performing Arts in Prague, Interlochen Arts Academy, University of North Texas, University of Michigan, Festivalul Alfredo de Saint Malo în Panama, Montreal Chamber Music Festival, Taipei University of the Arts, Central Conservatory of Music în Beijing,  Shanghai Conservatory în China.

      Este director artistic al Louisiana Bass Fest.

      Susţine recitaluri camerale în care colaborează cu artişti şi instituţii precum: Leon Fleisher, James Buswell, Joseph Robinson, James Ehnes,  James Sommerville, Orchestra Simfonică din New World , Michael Tilson Thomas, String Orchestra New York, Metamorphosen Chamber Orchestra din Boston.

      Are o colaborare de peste 30 de ani cu pianistul Chaoi Chou. Împreună, au înregistrat Concertul pentru vioară chinezesc „Butterfly Lovers“ și prima Sonata pentru violoncel de J. Brahms (Centaur Records).

      În prezent este profesor de contrabas la Universitatea de Stat din Louisiana din Baton Rouge din anul 2000.

       

      AMALIA SAGONA  Pianist

      Absolventă a Universităţii de Stat din Ohio, unde l-a avut ca profesor pe pianistul Steven Glaser. Şi-a completat studiile cu o bursă la Bowling Green State University (SUA), cu renumitul pianist Maxim Mogilevski. Deasemenea, este  absolventă a Universității din Macedonia (Grecia), Departamentul de Muzică, Știință și Artă, unde i-a avut ca profesori pe pianiştii Lambis Vassiliadis și Vinia Tsopela.

      A participat la cursuri de măiestrie pian, cu profesori și soliști de renume internațional, printre care: Alexander Toradze, Awadagin Pratt, Eitan Globerson, Alan Fraser, Viktor Merzhanov și Kostas Loukos.

      A lucrat ca profesor asociat la Universitatea de Stat din Ohio (SUA) şi ca profesor asistent la Bowling Green State University, University of Michigan, University of Cincinnati, Roosevelt University şi Eastern New Mexico University. A colaborat cu mezzo-soprana Marilyn Horn, dar şi cu  compozitorii americani  John Anthony Lennon şi Thomas Pasatieri.

      A susţinut numeroase recitaluri în Grecia, Germania şi S.U.A. şi a colaborat, printre altele, cu cântăreți de operă precum: Zachos Terzakis, Maria Zoi, Anna Stylianaki, Lydia Angelopoulou, Stamatis Beris, Cara Waring, saxofonistul Athanasios Zervas, dar şi cu dirijorul Viron Fidetzis, Orchestra Simfonică din Nürnberg (Germania), compozitorii Dinos Constantinides și Nickos Harizanos.

      În prezent, este profesor de pian la Byzantine Conservatory, Conservatory En Organis şi la Sychrono Conservatory of Athens (Atena, Greece).

       

       

  4. Sep
    30
    sâm
    2017

    1. MY FAIR LADY F. Loewe @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski
      19:00 – 22:00

      Solişti: LUCIA MIHALACHE, STEFAN POPOV Bucureşti

      LICĂ GHERGHILESCU

      CONSTANTIN ACSINTE, CRISTINA OPREAN

       GABRIELA DOBRE, DORU IFTENE

      ANCA BANICA, CONSTANTIN BOTEZATU, DAIANA GAVRILESCU

      LAURENTIU SEVERIN, ADRIAN BADILA

      OCTAVIAN MINEA, BOGDAN OCHESEL

      SILVIA SIMIONESCU, MARIAN IRIMIA, ROBERT SAFTA

      ANISOARA BOTEZATU, BOGDAN BARSANESCU

      LUMINITA CRISTEA, RALUCA DARABAN

      IULIAN BRATU,GEORGIANA MEDELEANU

      STEFAN LEPADATU

      Dirijor: GHEORGHE STANCIU

      Afla mai multe despre spectacol >>>

  5. Oct
    6
    vin
    2017

    1. CONCERT SIMFONIC @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet "Oleg Danovski"
      19:00 – 20:30

      Dirijor 

      RADU POSTĂVARU

      Solist 

      ŞTEFAN CAZACU

      Mendelssohn-Bartholdy –   „Povestea frumoasei Melusine”

       Elgar – Concertul pentru violoncel si orchestra

      în mi minor, op.85

      Sostakovici – Simfonia nr.9, op.70

       

    2. CRĂIASA ZĂPEZII J. Sibelius/E. Grieg @ Brasov
      19:00 – 21:00

      Regia şi coregrafia 

      HORAŢIU CHERECHEŞ

      Scenografia 

      NATALIA KORNILOVA

      Solişti

      MAYU TAKAHASHI

      IRINA GANEA – MIHAIU

      ADRIAN MIHAIU

      FRANCESCO DE BENEDICTIIS

      AYAKA KISHII

       JIN MIZUTANI

      AMALIA MÎNDRUŢIU

      RYAN BROWN

      BOGDAN BÎRSĂNESCU

      Află mai multe despre spectacol >>>

  6. Oct
    8
    Dum
    2017

    1. VĂDUVA VESELĂ Fr. Lehar @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet "Oleg Danovski"
      19:00 – 21:30
       

      Regia artistică

       CONSTANŢA CÂMPEANU

      Scenografia 

      EUGENIA T. JIANU

      Solişti

      ALEXANDRA COMAN Bucureşti,  CONSTANTIN ACSINTE

      SMARANDA DRĂGHICI, DORU IFTENE

      MIHAI IRIMIA Braşov, MARIUS EFTIMIE

      IULIAN BRATU, ADRIAN BĂDILĂ, ANDREI BĂICAN

      DAIANA GAVRILESCU, LAURENŢIU SEVERIN, IONELA DUMA

      Dirijor 

      ADRIAN STANACHE

      Afla mai multe despre spectacol >>>

       

  7. Oct
    11
    mie
    2017

    1. SEARĂ CAMERALĂ @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet "Oleg Danovski"
      19:00 – 20:00

       

      Solişti

      MARCEL DĂŞANU clarinet

      INGA DĂŞANU pian

       

  8. Oct
    14
    sâm
    2017

    1. DON PASQUALE G. Donizetti @ Teatrul National de Opera si Balet
      19:00 – 21:15

      Regia artistică  

      LUCIA CICOARĂ DRĂGAN

      Scenografia 

      EUGENIA TĂRĂŞESCU JIANU

      Solişti

      OREST PÂSLARIU Bucureşti, MARIUS EFTIMIE

      DORU IFTENE, SMARANDA DRĂGHICI

      LAURENŢIU SEVERIN, ŞTEFAN LEPĂDATU

      CEZAR GRIBINIC, DAIANA GAVRILESCU

      MIHAELA TĂNASE, ADRIAN RENEA

      Dirijor

      GHEORGHE STANCIU

      Afla mai multe despre spectacol >>>

  9. Oct
    15
    Dum
    2017

    1. ROMEO ŞI JULIETA S. Prokofiev @ Teatrul National de Opera si Balet "Oleg Danovski"
      19:00 – 21:00

      Coregrafia

      HORAŢIU CHERECHEŞ

      Scenografia

      NATALIA KORNILOVA

      Solişti

      ADRIAN MIHAIU, IRINA GANEA MIHAIU

      HORAŢIU CHERECHEŞ, JIN MIZUTANI

      KEITO SHIMOMURA, SHIGEYUKI KONDO

      BOGDAN BÎRSĂNESCU, CECILIA URSUL, GELU RÂPĂ

      FRANCESCO DE BENEDICTIS

       

      Află mai multe despre spectacol  >>>

  10. Oct
    18
    mie
    2017

    1. SEARĂ CAMERALĂ @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet "Oleg Danovski"
      19:00 – 20:15

      Solişti

      GHIORGHIŢĂ TĂNASE

       

  11. Oct
    20
    vin
    2017

    1. CONCERT SIMFONIC @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet "Oleg Danovski"
      19:00 – 20:30

       

      Dirijor 

      VLADIMIR LUNGU 

      Solist 

      IOANA MARIA LUPAŞCU

       

      U.C. Erkin – Köçekçe

      Fr. Liszt – Concertul nr.1 pentru pian si orchestra

      in mi bemol major

      P.I. Ceaikovski – Simfonia nr.5 in mi minor, op.64

       

  12. Oct
    22
    Dum
    2017

    1. MY FAIR LADY F. Loewe @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet "Oleg Danovski"
      19:00 – 22:15

      Regia artistică

      ALICE BARB

      Scenografia

      ADRIANA GRAND

      Solişti 

      LUCIA MIHALACHE, STEFAN POPOV Bucureşti

      LICĂ GHERGHILESCU, CONSTANTIN ACSINTE

      CRISTINA OPREAN, GABRIELA DOBRE

      DORU IFTENE, ANCA BĂNICĂ

      CONSTANTIN BOTEZATU, DAIANA GAVRILESCU LAURENŢIU SEVERIN, ADRIAN BĂDILĂ

      OCTAVIAN MINEA, BOGDAN OCHEŞEL

      SILVIA SIMIONESCU, MARIAN IRIMIA, ROBERT SAFTA

      ANIŞOARA BOTEZATU, BOGDAN BÎRSĂNESCU

      LUMINIŢA CRISTEA, RALUCA DARABAN

      IULIAN BRATU, GEORGIANA MEDELEANU

      ŞTEFAN LEPADATU

       

      Dirijor: GHEORGHE STANCIU

      Afla mai multe despre spectacol >>>

  13. Oct
    25
    mie
    2017

    1. CĂSUŢA POVEŞTILOR @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet "Oleg Danovski"
      11:00 – 12:30

      Concepţie spectacol

      GABRIELA DOBRE

      Solişti

      MARIA CERNAT, DAIANA GAVRILESCU

      SILVIA SIMIONESCU, GEORGIANA MEDELEANU

      GABRIELA DOBRE, VERONICA COMAN

      SILVIU VIZAN, ADRIAN PÂRLEA

      CRISTIAN PARMAC, MIRCEA GĂVAN

      LAURENŢIU SEVERIN, ADRIAN BĂDILĂ

       

    2. SEARĂ CAMERALĂ @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet "Oleg Danovski"
      19:00 – 20:15

      Trio de clarinete

      GHEORGHE DUMA

      DĂŞANU MARCEL

      BOGDAN MANCIU

       

  14. Oct
    26
    joi
    2017

    1. RIGOLETTO G. Verdi @ Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski
      19:00 – 21:30

      Regia artistică  

      EMIL STRUGARU

      Scenografia 

      GRIGORE GORDUZ

      Solişti

         CIPRIAN DONE Germania

      LAURA EFTIMIE, CONSTANTIN ACSINTE

      LUCIA MIHALACHE, GABRIELA DOBRE

      LAURENTIU SEVERIN, BOGDAN OCHESEL

      ANDREI BAICAN, IULIAN BRATU

      DANIELA DONE Germania, SILVIA SIMIONESCU

      OCTAVIAN MINEA

       Dirijor 

      SEBASTIAN PASCALE

       

      Afla mai multe despre spectacol >>>

Următoarele spectacole

Articole recente