Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski Constanţa

Ministerul Culturii și Identității Naționale

Contact

Adresă:Str. Mircea cel Bătrân, nr. 97, Constanța, România

+

Program

Filtru: Categorie
  • Balet
  • Concert
  • Festival
  • Musical
  • Opera
  • Opereta
  • Recital
  • Seara camerala
  • Seara lirica
  • Spectacol pentru copiii

Agenda

  1. Oct
    20
    Dum
    2019

    1. MADAMA BUTTERFLY G. Puccini @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      19:00 – 21:30

      Regia artistică – OGNIAN DRAGANOV
      Scenografia – GRIGORE GORDUZ
      Costume – TVETANKA STOINOVA

      Soliști
      AKIKO HAYAKAWA Japonia, LUCIA MIHALACHE, RĂZVAN SĂRARU, MARIUS EFTIMIE, ANTON ZIDARU București, IONELA DUMA, CRISTIAN CARAGEA, LAURENȚIU SEVERIN, CONSTANTIN ACSINTE, ANDREI BĂICAN

      Dirijor – KOICHI INOUE Japonia
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

  2. Oct
    22
    mar
    2019

    1. Premieră SOLDĂȚELUL DE PLUMB @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      11:00 – 12:30

      Muzica și libretul (dupã o piesã de Sacha Lychy) – DUMITRU CAPOIANU
      Versuri de VASILE CHIRIȚÃ
      Regia artisticã – ȘTEFAN MUNTEANU dupã un spectacol de MIHAI VASILE TIMOFTE
      Conducerea muzicală – GHEORGHE STANCIU
      Scenografia – ȘERBAN JIANU
      Coregrafie – RODICA RAICU URETU

      Soliști
      LAURENȚIU SEVERIN, GEORGIANA MEDELEANU, DAIANA GAVRILESCU, BOGDAN OCHEȘEL, ADRIAN BĂDILĂ, MIRCEA GĂVAN, OCTAVIAN MINEA, CRISTIAN PARMAC, ADRIAN PÎRLEA, IULIAN BRATU

  3. Oct
    26
    sâm
    2019

    1. LACUL LEBEDELOR P.I. Ceaikovski @ Brașov
      18:30 – 20:30

      Coregrafia – MIHAI BABUŞKA după L. IVANOV – M. PETIPA
      Scenografia – ADRIANA URMUZESCU
      Asistent coregrafie – MONICA CHERECHEŞ

      Soliști
      DOUGLAS STEWART, MAYU TAKAHASHI, BOGDAN BÎRSĂNESCU, RYAN BROWN, MIZUKI KUBOTA, YURIA SOETA, CĂTĂLINA ILIESCU, ANDRADA ION, CECILIA URSUL

  4. Oct
    27
    Dum
    2019

    1. FESTIVALUL INTERNAȚIONAL AL MUZICII ȘI DANSULUI EDIȚIA A 45-A @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      18:30 – 21:30

      Pentru informații complete legate de Festivalul Internațional al Muzicii și Dansului – ediția a 45-a, vă invităm să vizitați website-ul dedicat www.tnobconstanta.ro/festival

      Informații bilete și pachete – www.tnobconstanta.ro/festival/bilete

      Duminică, 27 octombrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      Concertul de deschidere al Festivalului Internațional al Muzicii și Dansului
      CARMINA BURANA – C. Orff

      ——————————–
      Dirijor – RADU CIOREI
      Soliști – DANIEL POP București, LAURA EFTIMIE, DORU IFTENE
      Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE
      Corul Colegiului Național de Arte „Regina Maria”
      Dirijor – INGA POSTOLACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Carmina Burana.

      Sâmbătă, 2 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      FORȚA DESTINULUI G. Verdi

      ——————————–
      Regia artistică, light design, scenariu – ALICE BARB
      Scenografia – MARIA MIU
      Soliști
      AKIKO HAYAKAWA Japonia, RĂZVAN SĂRARU, CĂTĂLIN ȚOROPOC București, OREST PÎSLARIU București, LUCIA MIHALACHE, CONSTANTIN ACSINTE, MARIUS EFTIMIE, GABRIELA DOBRE, LAURENȚIU SEVERIN, IULIAN BRATU
      Conducerea muzicală – KOICHI INOUE Japonia
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Forța Destinului.

      Duminică, 3 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      FRUMOASA ȘI BESTIA  P.I. Ceaikovski

      ——————————–
      Libretul: HORAȚIU CHERECHEȘ după GABRIELLE – SUZANNE BARBOT DE VILLENEUVE
      Regia, Coregrafia, Light Design – HORAȚIU CHERECHEȘ
      Scenografia – NATALIA KORNILOVA
      Asistent coregrafie – MONICA CHERECHEȘ
      Soliști
      MIZUKI KUBOTA debut, RYAN BROWN debut, STEWARD DOUGLAS debut, DAIA KASHIWABA debut, BOGDAN BÎRSĂNESCU debut, KEITO SHIMOMURA, YURIA SOETA debut, MAYU TAKAHASHI, MAYURA TAKASE, IGUACEL SANCHEZ

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Frumoasa și Bestia.

      Miercuri, 6 noiembrie, ora 17 – Muzeul de Artă
      BIJUTERII MUZICALE DIN CREAȚIA ROMÂNEASCĂ
      În colaborare cu Universitatea „Ovidius” – Facultatea de Arte

      ——————————–
      Soliști – ANDREEA BRATU, CARMEN ANGHELOIU, MIRELA VOICU, ADRIAN ROȘU, ILIANA VELESCU
      În program lucrări din creația compozitorilor – D. Bălan, D. Gheciu, D. Rotaru, D. Cojocaru, T. Ciortea, P. Constantinescu, M. Jora, C.M. Cârneci, S. Drăgoi
      Prezintă – MARIANA FRĂȚILĂ

      Intrarea liberă.

      Vineri, 8 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      CONCERT SIMFONIC
      ——————————–
      Dirijor – ANTOINE MARGUIER Elveția
      Solist  – ALESSANDRO TAVERNA Italia

      H. Berlioz – Uvertura „Carnavalul roman”
      A. Shor – „Travel Notebook” pentru pian și orchestră
      A. Dvorak – Simfonia nr.8 în Sol major, op.88

      Orchestra Teatrului Național de Operă și Balet  „Oleg Danovski”

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Concert Simfonic.

      Sâmbătă, 9 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      A WHOLE NEW WORLD
      ——————————–
      Soliști – AIDA PASCU București, SMARANDA DRĂGHICI, DANIELA VLĂDESCU, DORU IFTENE, RĂZVAN SĂRARU
      Conducerea muzicală – LUCIAN VLĂDESCU
      Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la A Whole New World.

      Duminică, 10 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      CRĂIASA ZĂPEZII – E. Grieg/J. Sibelius
      ——————————–
      Regia şi coregrafia: HORAŢIU CHERECHEŞ
      Scenografia: NATALIA KORNILOVA
      Libret: HORAŢIU CHERECHEŞ după povestea lui H. CR. ANDERSON şi colaj muzical J.SIBELIUS, E. GRIEG
      Asistent coregrafie: MONICA CHERECHEŞ
      Soliști
      MAYU TAKAHASHI, IRINA MIHAIU, ADRIAN MIHAIU, STEWARD DOUGLAS, MAYURA TAKASE, DAIA KASHIWABA, KEITO SHIIMOMURA, RYAN ROWN, CĂTĂLINA ILIESCU, BOGDAN BÎRSĂNESCU, MIZUKI KUBOTA, YURIA SOETA

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Crăiasa Zăpezii.

      Sâmbătă, 16 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      BAL MASCAT G. Verdi
      ——————————–
      Regia – CARMEN DOBRESCU
      Scenografia – HORIA POPESCU
      Coregrafia – FĂNICĂ LUPU-LIEȘTI, RODICA RAICU-URETU
      Soliști
      MADELEINE PASCU București, VASILE CHIȘIU București, RĂZVAN SĂRARU, GEORGETA GRIGORE București, SMARANDA DRĂGHICI, LAURENȚIU SEVERIN, CONSTANTIN ACSINTE, CRISTIAN CARAGEA, ANDREI BĂICAN
      Conducerea muzicală – JAN van MAANEN Olanda
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Bal Mascat.

      Duminică, 17 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      Premieră – VOIEVODUL ȚIGANILOR – J. Strauss
      ——————————–
      Regia artistică, Libret, Text proză, Scenografie, Light design – LUCIA CICOARĂ-DRĂGAN
      Soliști
      DORU IFTENE, LAURA EFTIMIE, LUCIA MIHALACHE, SMARANDA DRĂGHICI, DAIANA GAVRILESCU, CONSTANTIN ACSINTE, MĂDĂLIN BĂLDĂU, MARIUS EFTIMIE, BOGDAN OCHEȘEL, OCTAVIAN MINEA, CRISTIAN CARAGEA, CRISTIAN PARMAC, ȘTEFAN ACSINTE, MARIAN IRIMIA, IULIAN BRATU, MATIAS EFTIMIE, DAVID POPESCU
      Conducerea muzicală – GHEORGHE STANCIU
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Voievodul Țiganilor.

      Miercuri, 20 noiembrie, ora 18.30 – Foyer Teatru
      INTERMERIDIAN RECITAL DE MUZICĂ ROMÂNEASCĂ
      ——————————–
      Soliști
      DIANA JIPA vioară, ȘTEFAN DONIGA pian

      În program
      F. Donceanu – Sonata nr.1 pentru vioară și pian
      C.P. Basacopol – Sonata pentru vioară și pian
      W. Klepper – Sonatina pentru vioară și pian
      R. Georgescu – Interludiu și Toccata din Suita nr.2
      R. Vlad – „Prințesa X” pentru vioară solo
      U. Vlad – „Sonorități și nu-mă-uita’ pentru vioară și pian
      V.R. Baciu – Scherzo pentru vioară și pian

      Bilete doar la Agenția Teatrului.

      Vineri, 22 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      COMORI ALE ROMANȚEI
      ——————————–
      Soliști
      ALINA MAVRODIN VASILIU, DANIELA VLĂDESCU, CRISTINA MUNTEANU, IULIAN BRATU, MĂDĂLIN BĂLDĂU, MIHAELA IONESCU, GABRIELA DOBRE, BOGDAN OCHEȘEL
      La pian LUCIAN VLĂDESCU

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Comori ale romanței.

      Sâmbătă, 23 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      RIGOLETTO G. Verdi
      ——————————–
      Regia artistică – EMIL STRUGARU
      Scenografia – GRIGORE GORDUZ
      Coregrafia – FĂNICĂ LUPU-LIEȘTI
      Soliști
      IONUȚ PASCU București, MARIE JOSÉE MATAR Liban, DORU IFTENE, CONSTANTIN ACSINTE, LUCIA MIHALACHE, GABRIELA DOBRE, LAURENȚIU SEVERIN, BOGDAN OCHEȘEL, ANDREI BĂICAN, IULIAN BRATU, IONELA DUMA, SILVIA SIMIONESCU, OCTAVIAN MINEA
      Conducerea muzicală – GHEORGHE STANCIU
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Rigoletto.

      Duminică, 24 noiembrie, ora 18.30 – Sala Teatrului
      BĂRBIERUL DIN SEVILLA – G. Rossini
      ——————————–
      Regia artistică – ȘTEFAN MUNTEANU
      Scenografia – EUGENIA TĂRĂȘESCU JIANU
      Soliști
      ȘTEFAN IGNAT București, SMARANDA DRĂGHICI, MIHAI IRIMIA Brașov, MIHNEA LAMATIC București, CONSTANTIN ACSINTE, GABRIELA DOBRE, BOGDAN OCHEȘEL
      Conducerea muzicală – GHEORGHE STANCIU
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      Click aici pentru a cumpăra bilete la Bărbierul din Sevilla.

  5. Oct
    31
    joi
    2019

    1. GALA LAUREAȚILOR Concursului Internațional al Tinerilor Pianiști – Constanța @ Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”
      18:30 – 20:00

      Dirijor
      RADU CIOREI

      Soliști
      IRISA MARIA GEORGIANA FILIP
      ALEXANDRU ȘTEFAN PLĂCINTĂ
      MARIA IZABELA VOROPCIUC

      În program

      • Haydn – Concertul Pentru pian și orchestră în Re major
      • Chopin – Concertul nr.2 pentru pian și orchestră în fa minor, op.21
      • Schumann – concertul pentru pian și orchestră în la minor
  6. Noi
    12
    mar
    2019

    1. TRAVIATA G. Verdi @ Râmnicu Sărat
      18:00 – 20:30

      SPECTACOLUL ARE LOC LA RÂMNICU SĂRAT

      Regia artistică: ANGHEL I. ARBORE
      Scenografia: CĂTĂLIN I. ARBORE

      Soliști
      RENATA VARI Craiova, DORU IFTENE
      ADRIAN MĂRCAN Brașov, STELA SÎRBU
      MĂDĂLIN BĂLDĂU, BOGDAN OCHEȘEL
      ADRIAN PÎRLEA, CONSTANTIN ACSINTE
      IONELA DUMA, ADRIAN BĂDILĂ

      Conducerea muzicală – GHEORGHE STANCIU

      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

  7. Noi
    19
    mar
    2019

    1. MY FAIR LADY Autori Lerner și Loewe @ Buzău
      18:00 – 21:00

      SPECTACOLUL ARE LOC LA BUZĂU

      Piesa și Libret – ALAN JAY LERNER
      Muzica – FREDERICK LOEWE

      Adaptare după Piesa lui George Bernard Shaw și filmul lui
      Gabriel Pascal ”PYGMALION”. Regizorul producției originale, Moss Hart.

      Regia artistică, light design, scenariu – ALICE BARB
      Scenografia – ADRIANA GRAND

      Soliști
      LUCIA MIHALACHE, STEFAN POPOV București, LICĂ GHERGHILESCU, CONSTANTIN ACSINTE, CRISTINA OPREAN, GABRIELA DOBRE, DORU IFTENE, ANCA BĂNICĂ, LAURENȚIU SEVERIN, DAIANA GAVRILESCU, CONSTANTIN BOTEZATU, ADRIAN BĂDILĂ, OCTAVIAN MINEA BOGDAN OCHEȘEL, SILVIA SIMIONESCU, MARIAN IRIMIA ROBERT SAFTA, RALUCA DARABAN, ANIȘOARA BOTEZATU IULIAN BRATU, BOGDAN BÎRSĂNESCU, LUMINIȚA CRISTEA SILVIU VIZAN, GEORGIANA MEDELEANU, ANA MARIA MLADINOVICI, ȘTEFAN LEPĂDATU

      Conducerea muzicală – GHEORGHE STANCIU

      Coregrafie – MIHAI MÎNDRUȚIU
      Maestru cor – ADRIAN STANACHE

      MY FAIR LADY,
      autori Lerner și Loewe
      este prezentat într-un aranjament special cu Concord Theatricals în numele Tams-Witmark LLC. Pentru mai multe informații vizitați www.tamswitmark.co.uk

  8. Noi
    25
    lun
    2019

    1. A WHOLE NEW WORLD @ București
      18:00 – 20:00

      SPECTACOLUL ARE LOC LA BUCUREȘTI

      Soliști
      MADELEINE PASCU București, SMARANDA DRĂGHICI
      DANIELA VLĂDESCU, DORU IFTENE
      RĂZVAN SĂRARU

      Conducerea muzicală – IONUȚ PASCU București

      Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”
      Maestru cor ADRIAN STANACHE

  9. Noi
    26
    mar
    2019

    1. A WHOLE NEW WORLD @ Pavilionul Expozițional Constanța
      18:00 – 20:00

      SPECTACOLUL ARE LOC LA PAVILIONUL EXPOZIȚIONAL CONSTANȚA

      Soliști
      MADELEINE PASCU București, SMARANDA DRĂGHICI
      DANIELA VLĂDESCU, DORU IFTENE
      RĂZVAN SĂRARU

      Conducerea muzicală – IONUȚ PASCU București

      Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”
      Maestru cor ADRIAN STANACHE

Articole recente