Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski Constanţa

Ministerul Culturii și Patrimoniului Național

Contact

Adresă:Str. Mircea cel Bătrân, nr. 97, Constanța, România

Secretariat: (+4) 0241 480-300 / Fax: 004.0241.615.080

Studii Muzicale: 004.0241.480.301

Agenţia de bilete - Rezervări: (+4) 0241 481-460

Program agenţie: Luni-Vineri: 10-17

+

MONICA CHERECHEŞ – Director Direcţia Balet

Studii:

     -Liceul de Coregrafie – Bucureşti, promoţia  1980

     -Licenţiat Facultatea “Gheorghe Dima” – Artele spectacolului 2006 – 2010

Distincţii:

-Ordinul Meritul Cultural în grad de Cavaler, categoria D “Arta spectacolului”

Activitate profesională:

 -1980-1982 – demi-solistă la Opera Naţională Română Bucureşti

-1982-2009 – Prim-solistă la Teatrul de Balet „Oleg Danovski”

-2008-2013 – Şef compartiment balet – Teatrul Naţional de Operă şi Balet „Oleg Danovski”

     -2013 – Director Balet – Teatrul Naţional de Operă si Balet „Oleg Danovski”

Roluri

 -Lacul Lebedelor: Odette, Odille

-Giselle: Giselle

-Bayadera: Nikita

-Coppelia:  Svanilda

-Spărgătorul de nuci: Zâna Dragee

-Cenuşăreasa: Cenuşăreasa

-Cocoşatul de la Notre Damme: Esmeralda

-Romeo si Julieta: Julieta

-Chopiniana

-Frumoasa din pădurea adormită: Aurora

-Don Quijote: Grand Pas de deux; Kitry

-Spectrul trandafirului

-Paquitta

-Carnaval la Veneţia

-Cei trei muşchetari: Milady; Ana de Austria

-Peer Gynt: Solveig

 -Max şi Moritz: Madame Bock

-Orfeu: Aftonoi

-Ciuleandra: Mădălina

Alte roluri: Crăiasa Zăpezii – Prinţesa, Markitenka, Fleur de Lise, Pasărea albastră, Corsarul, Diana şi Achteon, Stars and streps, Rhytm Hunter, Napoli, Kurosawa mon amour,  Pinochio-Pas de six, Rapsodia 1, Simfonia Enesciană, Tango, Rondo, Mioriţa, Roden, Apele primăverii, Tarantela, Zâna Liliac, Adagio Albinoni, Seherezada, La Silphide, Trei poeme, etc…

Colaborări

-1992: Gala de balet  – Palermo, Italia

-1993: Lacul Lebedelor – Palermo, Italia

-1994: Gala de balet –  Siracuza, Italia

Giselle – Chişinău, Moldova

Copellia  – Ludwigshafen, Germania

-1995: Giselle  –  Iaşi, Romania

Gala de balet – Bucureşti, România

-1996: Gala de balet -Timişoara, România

-1997: Seherezada, Don Quijote – Budapesta, Ungaria

Chopiniana, Don Quijote – Salonic, Grecia

-2000,2001,2002,2003 – Gala de Balet Odeon – Bucureşti, România

-2003,2004: Giselle – Iaşi, România

-2002: Giselle – Timişoara, România

-2003: Gala de balet – Braşov, România

-2004: Gala de operă şi balet – Galaţi, România

-1998,1999,2000,2001,2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008,2009,2010,2011,2012: Gala de balet – Brescia,Italia

-2005: Esmeralda-Novi Sad, Serbia

-2006: Gala de balet – Alberta Ballet, Canada

-2008: Ciuleandra – Galaţi, România

-2009: Giselle – Opera Nationala Romana Timisoara

-2009,2010 : Festival de Dans – Siracusa, Italia

Colaborări

 – Oleg Danovski  – Maestru de balet, Coregraf, Regizor, Scenograf

– Germinal Casado – Maestru de balet, Coregraf, Regizor, Scenograf  la Balet du XX-cle de Bejart ; Balet de Karlsruhe – Germania

– Wilfride Piollet  – Solistă la Opera din Paris – Franţa

– Jean Giserix – Solist la Opera din Paris – Franţa

– Daniel Meja – Solist la Boston Ballet – U.S.A.

– Bella Ratchinskaia – Maestră de balet la Şcala din Milano – Italia

– Maestră de balet la Opera din Viena – Austria

– Iushi Iansen – Maestru de balet la Opera Naţională din Helsinki – Finlanda

– Vladimir Vitali – Solist la Balshoi Ballet Moscova – Rusia

– Ion Tugearu – Maestru de balet; Coregraf – Bucureşti

– Călin Hanţiu – Coregraf la Teatrul „Oleg Danovski” Constanţa

– Gigi Căciuleanu – Coregraf – Santiago de Chile

– Nadia Bussien – Solistă la Teatrul de balet din Manhaim – Germania

– Mihail Motovilov -Maestru de balet la Opera din Constanţa

– Sergiu Anghel  – Coregraf – Bucureşti

– Pierre Tavernier – Solist şi Coregraf la Karlsruhe-Germania

– Ghiorghi Kovtun – Coregraf la Opera din Kiev – Ucraina

 -Atilas Silvester – Coregraf-Grecia

Turnee artistice: 1982-2013   

Germania, Franţa, Olanda, Elveţia, Belgia, Turcia, Taiwan, China, Israel, Rusia, Italia, Ungaria, Austria, Cehoslovacia, Louxembourg, Grecia, Bulgaria, Polonia, Serbia, Canada, Spania.

Asistenţă coregrafie:   

– „Cei trei muşchetari”            -Germinal Casado-Germania

– „Reqviem”-Verdi                  – Gigi Caciuleanu-Santiago de Chile

– „Kurosawa mon amour”     – Ion Tugearu

– „Rythm Hunter”                    -Ingrid Szell – Germania

-„Rondo”,”Tango”                    -Sergiu Anghel

-„Max si Moritz”                      -Igor Kosak

-“Spărgatorul de nuci”        -Ghiorghi Kovtun

-“Ciuleandra”                         -Atilas Silvester

-“Agon”                                    -Horatiu Chereches

-“Cenusareasa”                     -Horatiu Chereches

-“L’heure d’or de Paris”         -Horatiu Chereches

-“Lacul lebedelor”                  -Mihail Babuska

-“Don Quijotte”                       -Mihail Babuska

-“Peer Quynt”                         -Ghiorghi Kovtun

Experienţă pedadogică:- Invitată ca profesor  

 -1991,1992,1993: -Stagiu de vară – Academia de Dans din Ludwigshafen-Germania

-1998 – 2013 – Stagiu de vară – Academia de Dans  „Forza et Costanza”  din Brescia-Italia        – 1987-1993: Maestru de balet la Lotul Naţional Olimpic de gimnastică ritmică şi artistică din România

– din 1993 a pregătit dansatori cu pas de deux-uri, variaţii din repertoriul clasic, contemporan şi modern.

-2005: -Stagiu de vară – Şcoala de dans „Pierre Tavernier” din Atena-Grecia