Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski Constanţa

Ministerul Culturii și Patrimoniului Național

Contact

Adresă:Str. Mircea cel Bătrân, nr. 97, Constanța, România

Secretariat: (+4) 0241 480-300 / Fax: 004.0241.615.080

Studii Muzicale: 004.0241.480.301

Agenţia de bilete - Rezervări: (+4) 0241 481-460

Program agenţie: Luni-Vineri: 10-17

+

Horaţiu Cherecheş – prim solist

Prim- solist


 

 

 

 

 

 

 Studii:

-Liceul de Coregrafie-Cluj-Napoca, promotia  1988

-Licenţiat – Facultatea Gheorghe Dima – Artele spectacolului 2006 – 2010

-1990 (febr.-mart.) – Bursa la Academia de Dans Paris Center,Franta

Distincţii:

-Ordinul Meritul Cultural în grad de Cavaler, categoria D “Arta spectacolului”

Activitate profesionala :

  -1988-1990-demi-solist  la Opera Naţională Română Bucureşti

-1990-1992 – solist la Opera din Nice, Franţa

-1992-2012- Prim-solist la Teatrul Naţional de Operă şi Balet „Oleg Danovski”

”Repertoriu

-Lacul lebedelor:  Siegfried

-Giselle: Albert

-Bayadera

-Coppelia: Frantz

-Spargatorul de nuci: Print

-Cocosatul de la Notre Dame de Paris: Phebus

-Don Quijotte: Basil

-Romeo si Julieta: Mercutio

-Spectrul trandafirului

-Paquitta

-Chopiniana

-Cenusereasa: Print

-Frumoasa din padurea adormita: Desire

-Carnaval la Venetia

-Cei trei muschetari: D’Artagnan

-Seherezada: Sclavul favorit

-Pinochio: Pinochio

-Legendele grecesti: Dionisos

-Peer Gynt: Peer Gynt

-Max si Moritz: Max

-Arlechinada: Arlechino

-Ciuleandra : Puiu Faranga

-Mowgli : Mowgli

Alte roluri: Craiasa zapezii-Print; Corb; Cerb; Kay, Markitenka, Pasarea albastra, Corsarul,  Diana si Achteon, Rhytm Hunter, Napoli, Kurosawa mon amour, Pinochio-Pas de six, Tango, Rondo, Miorita, Roden, Apele primaverii, Tarantela, Adagio Albinoni, Romeo si Julieta-Romeo,Dancing Games,Lectia de dans,Requiem,Flacarile Parisului,La Silphide,etc…

”Colaborari

  -1994: Gala de balet –  Siracuza, Italia; Giselle – Chisinau, Moldova

-1995: Giselle  –  Iasi, Romania; Gala de balet – Bucuresti, Romania

-1996: Gala de balet -Timisoara, Romania; Don Quijotte-Bucuresti

-1997: Seherezada, Don Quijotte – Budapesta, Ungaria; Chopiniana, Don Quijotte – Salonic, Grecia

-2002: Giselle – Bucuresti, Romania

-2002: Giselle; Lacul lebedelor-Iasi, Romania

-2003: Gala de balet – Brasov, Romania

-2004: Gala de opera si balet – Galati, Romania

-1998,1999,2000,2001,2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008,2009,2010,2011: Gala de balet -Italia

-2000,2001,2002,2003-Gala de balet Odeon- Bucuresti,Romania

-2003,2004: Giselle-Iasi, Romania

-2004,2005;2006: Esmeralda-Novi Sad, Serbia

-2006: Gala de balet – Alberta Ballet, Canada

-2007: Zorba Grecul; Lafille mall garde – Galati, Romania

-2008: Ciuleandra – Galaţi, România

-2009: Giselle – Opera Nationala Romana Timisoara

-2009,2010: Festival de Dans – Siracusa, Italia

-2010: Carmen – Sibiu

-2010  Raymonda – Sibiu

-2010 Gala de balet – Japonia

Turnee

Germania,Franta,Olanda,Elvetia,Belgia,China,Ungaria,Louxembourg,Grecia,Italia,

Austria,Grecia,Bulgaria,U.S.A,Finlanda,Rusia,Corea,Serbia,Canada,Spania,Japonia

Colaborari

 

  -Oleg Danovski – Maestru de balet;Coregraf;Regizor;Scenograf

-Germinal Casado – Maestru de balet;Coregraf;Regizor;Scenograf  la

– Balet du XX-cle de Bejart ; Balet de Karlsruhe-Germania

-Wilfride Piollet – Solista la Opera din Paris-Franta

-Jean Giserix -Solist la Opera din Paris-Franta

-Daniel Meja – Solist la Boston Ballet-U.S.A.

-Bella Ratchinskaia – Maestra de balet la Scala din Milano-Italia

– Maesra de balet la Opera din Viena-Austria

-Iushi Iansen – Maestru de balet la Opera Nationala din Helsinki-Finlanda

-Vladimir Vitali – Solist la Balshoi Ballet Moscova-Rusia

-Ion Tugearu – Maestru de balet;Coregraf – Bucuresti

-Calin Hantiu – Coregraf la Teatrul „Oleg Danovski” Constanta

-Gigi Caciuleanu – Coregraf – Santiago de Chile

-Nadia Bussien – Solista la Teatrul de balet din Manhaim-Germania

-Jean Michel Bouvron – Solist Ballet duXX-eme Siecle – Maurice Bejart

– Maestru de balet la Opera din Nice,Franta

-Gilbert Mayer – Maestru de balet la Opera din Paris

-Eddy Toussaint – Maestru de dans la Ballet du jazz din Montreal,Canada

-Francoise Adret – Maestra de balet la Opera din Lion,Franta

-Dennis Wayne -Coregraf – Franta

-Mihail Motovilov -Maestru de balet la Opera din Constanta

-Sergiu Anghel – Coregraf – Bucuresti

-Pierre Tavernier-Solist si Coregraf la Karlsruhe-Germania

-Ghiorghi Koftun-Coregraf la Opera din Kiev-Ucraina

-Adina Cezar-Coregraf la Teatrul de Opereta din Bucuresti

    -Atilas Silvester – Coregraf-Grecia

-Mihail Babuska – Prim solist, coregraf la Opera Nationala din Bucuresti

Experienta


    -1998,1999,2000,2001,2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008,2009,2010,2011,2012: Stagiu de vara – Academia de Dans „Forza et Costanza”  din Brescia-Italia

-2005: -Stagiu de vara – Scoela de dans „Pierre Tavernier” din Atena-Grecia

Coregrafii

Balete integrale: L’heure d’or de Paris; Cenuşăreasa; Agon;

Numere de balet: Traversee; Îngeri; Eva; Interferenţe; Pasiuni; Inocenta; Wind; etc.