Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski Constanţa

Ministerul Culturii și Identității Naționale

Contact

Adresă:Str. Mircea cel Bătrân, nr. 97, Constanța, România

+

Turneu Germania – Compania de Balet

Când: Înapoi la Calendar 23 noiembrie 2019 @ 14:00 – 30 decembrie 2019 @ 15:00
Categorie: Balet

În perioada 23 noiembrie – 30 decembrie 2019, compania de balet a Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski” susține tradiționalul turneu în Germania (primul turneu a avut loc în anul 1980). În cadrul acestuia vor fi prezentate trei titluri din repertoriul actual, ”Frumoasa și Bestia”, ”Lacul Lebedelor” și ”Crăiasa Zăpezii”. Astfel, vor avea loc 31 de spectacole (4 reprezentații de ”Lacul Lebedelor”, 3 reprezentații de ”Crăiasa Zăpezii” și 24 reprezentații de ”Frumoasa și Bestia”) , ce vor fi susținute în 27 de orașe (25 orașe din Germania, 1 din Austria și 1 din Luxemburg).

DESPRE SPECTACOLE

Frumoasa și Bestia

 

  • Premiera TNOB „Oleg Danovski” – 10 iunie 2018
  • Muzica P.I. Ceaikovski
  • Libretul – HORAȚIU CHERECHEȘ după GABRIELLE – SUZANNE BARBOT DE VILLENEUVE
  • Regia, Coregrafia şi Light-design – HORAŢIU CHERECHEŞ
  • Scenografia – NATALIA KORNILOVA
  • Asistent coregrafie – MONICA CHERECHEŞ
  • Regia tehnică – GELU RÂPĂ
  • Asistent regie – NICOLETA ONAŞ

 

Crăiasa Zăpezii

  • Premiera TNOB Oleg Danovski – 25 iunie 2016
  • Regia şi coregrafia HORAŢIU CHERECHEŞ
  • Scenografia NATALIA KORNILOVA
  • Libret HORAŢIU CHERECHEŞ după povestea lui H. CR. ANDERSON şi colaj muzical J.SIBELIUS, E. GRIEG
  • Asistent coregrafie MONICA CHERECHEŞ
  • Aranjament muzical HORAŢIU CHERECHEŞ
  • Regia tehnică GELU RÂPĂ
  • Premii obținuteGALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a IV-a) – Premiul pentru “Cel mai bun coregraf” – Horaţiu Cherecheş, pentru coregrafia spectacolelor “Crăiasa Zăpezii” de Jean Sibelius şi Edvard Grieg şi “Enesciana”GALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a IV-a) – Premiul pentru “Cel mai bun spectacol de balet” – “Crăiasa Zăpezii” de Jean Sibelius şi Edvard Grieg, coregrafia Horaţiu CherecheşGALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a IV-a) – Premiul pentru “Cel mai bun decor – Natalia Kornilova, pentru concepţia decorului din spectacolului “Crăiasa Zăpezii” de J. Sibelius şi Edvard Grieg

 

Lacul Lebedelor

  • Premiera TNOB Oleg Danovski – 19 noiembrie 2011
  • Muzica P.I Ceaikovski
  • Coregrafia MIHAI BABUŞKA după L. IVANOV – M. PETIPA
  • Scenografia ADRIANA URMUZESCU
  • Asistent coregrafie MONICA CHERECHEŞ

 

PROGRAMUL TURNEULUI

  1. Sâmbătă, 23 noiembrie – St. Ingbert – Frumoasa și Bestia
  2. Duminică, 24 noiembrie – Minden – Lacul Lebedelor
  3. Marți, 26 noiembrie – Neuburg – Lacul Lebedelor
  4. Miercuri, 27 noiembrie – Neuburg – Lacul Lebedelor
  5. Joi, 28 noiembrie- Amstetten (Austria) – Frumoasa și Bestia
  6. Vineri, 29 noiembrie – Taufkirchen – Frumoasa și Bestia
  7. Sâmbătă, 30 noiembrie – Hanau – Frumoasa și Bestia
  8. Duminică, 1 decembrie – Zweibrucken – Crăiasa Zăpezii
  9. Marți, 3 decembrie – Tubingen – Frumoasa și Bestia
  10. Miercuri, 4 decembrie – Bad Homburg – Frumoasa și Bestia
  11. Joi, 5 decembrie – Bad Homburg – Frumoasa și Bestia
  12. Vineri, 6 decembrie – Ratingen –Frumoasa și Bestia
  13. Sâmbătă, 7 decembrie – Echternach (Luxemburg) – Frumoasa și Bestia
  14. Duminică, 8 decembrie – Quakenbruck – Frumoasa și Bestia
  15. Marți, 10 decembrie – Iserlohn – Frumoasa și Bestia
  16. Miercuri, 11 decembrie – Amberg – Frumoasa și Bestia
  17. Joi, 12 decembrie – Amberg – Frumoasa și Bestia
  18. Vineri, 13 decembrie – Selb – Frumoasa și Bestia
  19. Sâmbătă, 14 decembrie – Germersheim – Crăiasa Zăpezii
  20. Duminică, 15 decembrie – Rosenheim – Frumoasa și Bestia
  21. Marți, 17 decembrie – Konigstein – Lacul Lebedelor
  22. Miercuri, 18 decembrie – Witten – Frumoasa și Bestia
  23. Joi, 19 decembrie – Lunen – Frumoasa și Bestia
  24. Vineri, 20 decembrie – Neuwied – Frumoasa și Bestia
  25. Sâmbătă, 21 decembrie – Emden – Frumoasa și Bestia
  26. Miercuri, 25 decembrie – Freudenstadt – Frumoasa și Bestia
  27. Joi, 26 decembrie – Balingen – Frumoasa și Bestia
  28. Vineri, 27 decembrie – Troisdorf – Crăiasa Zăpezii
  29. Sâmbătă, 28 decembrie – Schweinfurt – Frumoasa și Bestia
  30. Duminică, 29 decembrie – Schweinfurt – Frumoasa și Bestia
  31. Luni, 30 decembrie – Wolfsburg – Frumoasa și Bestia

Ultimele articole