Teatrul Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski Constanţa

Ministerul Culturii și Identității Naționale

Contact

Adresă:Str. Mircea cel Bătrân, nr. 97, Constanța, România

+

Teatrului Național de Operă și Balet ‘Oleg Danovski’ susține tradiționalul turneu în Germania

http://www.romania-muzical.ro/articol/teatrului-naional-de-opera-i-balet-oleg-danovski-susine-tradiionalul-turneu-in-germania/2488551/2631/1

În perioada 23 noiembrie – 30 decembrie 2019, compania de balet a Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” susține tradiționalul turneu în Germania (primul turneu a avut loc în anul 1980). În cadrul acestuia vor fi prezentate trei titluri din repertoriul actual, „Frumoasa și Bestia”, „Lacul Lebedelor” și „Crăiasa Zăpezii”. Astfel, vor avea loc 31 de spectacole (4 reprezentații de „Lacul Lebedelor”, 3 reprezentații de „Crăiasa Zăpezii” și 24 reprezentații de „Frumoasa și Bestia”), ce vor fi susținute în 27 de orașe (25 orașe din Germania, 1 din Austria și 1 din Luxemburg).

Până acum, au fost prezentate 8 spectacole din cele 31.

DESPRE SPECTACOLE

Frumoasa și Bestia

  • Premiera TNOB „Oleg Danovski” – 10 iunie 2018
  • Muzica P.I. Ceaikovski
  • Libretul – HORAȚIU CHERECHEȘ după GABRIELLE – SUZANNE BARBOT DE VILLENEUVE
  • Regia, Coregrafia şi Light-design – HORAŢIU CHERECHEŞ
  • Scenografia – NATALIA KORNILOVA
  • Asistent coregrafie – MONICA CHERECHEŞ
  • Regia tehnică – GELU RÂPĂ
  • Asistent regie – NICOLETA ONAŞ

Crăiasa Zăpezii

  • Premiera TNOB Oleg Danovski – 25 iunie 2016
  • Regia şi coregrafia HORAŢIU CHERECHEŞ
  • Scenografia NATALIA KORNILOVA
  • Libret HORAŢIU CHERECHEŞ după povestea lui H. CR. ANDERSON şi colaj muzical J.SIBELIUS, E. GRIEG
  • Asistent coregrafie MONICA CHERECHEŞ
  • Aranjament muzical HORAŢIU CHERECHEŞ
  • Regia tehnică GELU RÂPĂ
  • Premii obținuteGALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a IV-a) – Premiul pentru „Cel mai bun coregraf” – Horaţiu Cherecheş, pentru coregrafia spectacolelor „Crăiasa Zăpezii” de Jean Sibelius şi Edvard Grieg şi „Enesciana”GALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a IV-a) – Premiul pentru „Cel mai bun spectacol de balet” – „Crăiasa Zăpezii” de Jean Sibelius şi Edvard Grieg, coregrafia Horaţiu CherecheşGALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE (ediția a IV-a) – Premiul pentru „Cel mai bun decor – Natalia Kornilova, pentru concepţia decorului din spectacolului „Crăiasa Zăpezii” de J. Sibelius şi Edvard Grieg

Lacul Lebedelor

  • Premiera TNOB Oleg Danovski – 19 noiembrie 2011
  • Muzica P.I Ceaikovski
  • Coregrafia MIHAI BABUŞKA după L. IVANOV – M. PETIPA
  • Scenografia ADRIANA URMUZESCU
  • Asistent coregrafie MONICA CHERECHEŞ

PROGRAMUL TURNEULUI

1. Sâmbătă, 23 noiembrie – St. Ingbert – Frumoasa și Bestia

2. Duminică, 24 noiembrie – Minden – Lacul Lebedelor

3. Marți, 26 noiembrie – Neuburg – Lacul Lebedelor

4. Miercuri, 27 noiembrie – Neuburg – Lacul Lebedelor

5. Joi, 28 noiembrie- Amstetten (Austria) – Frumoasa și Bestia

6. Vineri, 29 noiembrie – Taufkirchen – Frumoasa și Bestia

7. Sâmbătă, 30 noiembrie – Hanau – Frumoasa și Bestia

8. Duminică, 1 decembrie – Zweibrucken – Crăiasa Zăpezii

9. Marți, 3 decembrie – Tubingen – Frumoasa și Bestia

10. Miercuri, 4 decembrie – Bad Homburg – Frumoasa și Bestia

11. Joi, 5 decembrie – Bad Homburg – Frumoasa și Bestia

12. Vineri, 6 decembrie – Ratingen –Frumoasa și Bestia

13. Sâmbătă, 7 decembrie – Echternach (Luxemburg) – Frumoasa și Bestia

14. Duminică, 8 decembrie – Quakenbruck – Frumoasa și Bestia

15. Marți, 10 decembrie – Iserlohn – Frumoasa și Bestia

16. Miercuri, 11 decembrie – Amberg – Frumoasa și Bestia

17. Joi, 12 decembrie – Amberg – Frumoasa și Bestia

18. Vineri, 13 decembrie – Selb – Frumoasa și Bestia

19. Sâmbătă, 14 decembrie – Germersheim – Crăiasa Zăpezii

20. Duminică, 15 decembrie – Rosenheim – Frumoasa și Bestia

21. Marți, 17 decembrie – Konigstein – Lacul Lebedelor

22. Miercuri, 18 decembrie – Witten – Frumoasa și Bestia

23. Joi, 19 decembrie – Lunen – Frumoasa și Bestia

24. Vineri, 20 decembrie – Neuwied – Frumoasa și Bestia

25. Sâmbătă, 21 decembrie – Emden – Frumoasa și Bestia

26. Miercuri, 25 decembrie – Freudenstadt – Frumoasa și Bestia

27. Joi, 26 decembrie – Balingen – Frumoasa și Bestia

28. Vineri, 27 decembrie – Troisdorf – Crăiasa Zăpezii

29. Sâmbătă, 28 decembrie – Schweinfurt – Frumoasa și Bestia

30. Duminică, 29 decembrie – Schweinfurt – Frumoasa și Bestia

31. Luni, 30 decembrie – Wolfsburg – Frumoasa și Bestia

Ultimele articole